Španělská policie v pondělí vpodvečer zastřelila Maročana Júnise Abú Jakúba, jehož považuje za pachatele čtvrtečního teroristického útoku v Barceloně. Muž, který byl zlikvidován nedaleko katalánské metropole u městečka Subirats, měl u sebe pás imitující výbušninu a několik nožů. Oznámila to na tiskové konferenci katalánská policie, podle níž dvanáctičlenná teroristická buňka stojící za atentáty z minulého týdne byla zneškodněna. Úřady zároveň uvedly, že identifikovaly všechny oběti teroristických útoků a že jich bylo celkem 15. Devět zraněných je v kritickém stavu.

Úřady až do pondělí oficiálně informovaly o 14 obětech teroristických akcí - 13 osob zemřelo v centru Barcelony po útoku autem, které podle policie řídil Abú Jakúb, a jedna žena přišla o život ve městě Cambrils v noci na pátek, když se tam skupina útočníků pokusila o další atentát vozem. Několik lidí přitom tato skupina zranila, než celou pětici útočníků policie zastřelila. Jako patnáctou oběť teroristů dnes úřady potvrdily muže, který byl nalezen ubodaný v autě v městečku Sant Just Desvern u Barcelony; podle policie ho Abú Jakúb zabil na svém útěku.

Džihádisté jsou stále mladší. Přibývá těch, kteří k islamismu přestoupili z křesťanství, často je radikalizují ženy

Pondělní policejní akci v městečku Subirats, které je vzdáleno asi hodinu autem na západ od Barcelony, spustil telefonát místní obyvatelky. Žena reagovala na výzvu policie, která zveřejnila Abú Jakúbovy fotografie s žádostí o informace vedoucí k jeho dopadení. Žena prý na podezřelého, který se blížil k domům v Subirats, z dálky volala, ale on utekl do nedaleké vinice. Tam ho posléze policie zastřelila. Podle médií muž křičel "Alláhu akbar" (Bůh je veliký).

Policie pak za pomoci robota zjistila, že pás, který měl muž na těle, je pouhou atrapou výbušniny. Také pět teroristů, které policie zastřelila v noci na pátek ve městě Cambrils, mělo na sobě pásy připomínající výbušninu. I v tomto případě se ukázalo, že šlo o napodobeniny.

Úřady oficiálně potvrdily, že auto najíždějící ve čtvrtek do lidí na barcelonské třídě La Rambla řídil Maročan Abú Jakúb a že v něm byl sám. Z místa činu zmizel pěšky, když se vmísil do davu v tržišti La Boquería na konci třídy La Rambla. Následně nedaleko ukradl jiný vůz, jehož majitele donutil nastoupit do automobilu. S tím pak ujel policejní hlídce a přitom zranil policistu. Vůz i s ubodaným majitelem nechal v Sant Just Desvern poblíž Barcelony. Policie u zabitého Abú Jakúba našla několik nožů, nyní prověřuje, zda je některý z nich zbraní použitou při vraždě majitele vozu.

Šéf katalánské policie Josep Lluís Trapero uvedl, že se zabitím Abú Jakúba podařilo zneškodnit dvanáctičlennou teroristickou buňku stojící za atentáty v Katalánsku. Osm jejích členů je po smrti, čtyři jsou ve vazbě. Bezpečnostní operace ale stále pokračuje, nyní se prověřují především mezinárodní vazby radikálů, uvedl policejní šéf.

Trapero rovněž oznámil, že po smrti je mimo jiné imám z města Ripoll Abdelbaki Es Satty, který zřejmě zradikalizoval zbývající muže. Zahynul minulou středu při výbuchu domu v Alcanaru na jihu Katalánska, kde teroristé podle všeho připravovali výbušniny ke spáchání mnohem větších atentátů. Po explozi, při které skupina přišla o materiál a kromě Es Sattyho ještě o nejméně jednoho člena, se buňka rozhodla zaútočit v Barceloně automobilem.

Katalánský ministr spravedlnosti Carles Mundó dnes oznámil výsledky identifikace obětí: jde o šest Španělů, tři Italy, dva Portugalce, Belgičanku, Američana, Kanaďana a Australana.

Související