Osmnáctiletý marocký žadatel o azyl, který je podezřelý z pátečního útoku nožem na kolemjdoucí ve finském městě Turku, by měl v úterý vypovídat před soudem.

Maročan, který byl již dříve zadržen, byl identifikován jako Abdarrahmán Maškáh, uvedl v pondělí soud. Při útoku v Turku zahynuly dvě ženy, osm dalších lidí utrpělo zranění.

V souvislosti s případem byli zatčeni ještě čtyři další Maročané. Podle agentury AFP jsou podezřelí, že se na útoku podíleli. Zadržení toto obvinění popírají. Finská policie požaduje, aby všech pět podezřelých bylo vzato do vazby.

Maškáh, kterého policisté postřelili do nohy a zadrželi, je nyní v péči lékařů v nemocnici. V úterý by se měl pravděpodobně prostřednictvím videa zúčastnit jednání soudu, který bude rozhodovat o jeho vazbě.

Německé ministerstvo vnitra v pondělí uvedlo, že Maškáh pobýval na přelomu let 2015 a 2016 v Německu. V zemi o azyl nežádal, byl ale zaevidován.

O azyl požádal později ve Finsku, kam přišel v loňském roce. Podle finských médií mu byla žádost zamítnuta, úřady to zatím nepotvrdily.

Ředitel univerzitní nemocnice v Turku, kde se Maškáh léčí, uvedl, že stav pacienta se zlepšil a nepotřebuje již být na jednotce intenzivní péče. Případ řeší soud na jihozápadě Finska.

Zločin je vyšetřován jako vražda a pokus o vraždu s teroristickým záměrem, uvedl soud v prohlášení rozeslaném e-mailem.

Osmnáctiletý Maročan v pátek odpoledne pobodal v centru Turku deset lidí ve věku od 15 do 67 let, z toho osm žen a dva muže. Podle úřadů se zaměřoval právě na ženy, muži utrpěli zranění ve snaze pomoci obětem.

Související