Zákazníky bude v Česku zřejmě chránit speciální spotřebitelský zákon. V současnosti má jejich ochranu na starosti občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele. V této oblasti navíc existuje mnoho dalších zvláštních předpisů, třeba zákon o spotřebitelském úvěru, zákon o potravinách nebo zákon o ochraně veřejného zdraví. Teď by měla být všechna tato pravidla sloučena do jednoho zákona.

Spotřebitelský zákon, na kterém pracuje ministerstvo průmyslu (MPO) spolu s ministerstvem spravedlnosti, by měl zlepšit ochranu zákazníků. "I když je celková ochrana spotřebitele v Česku vysoká, ukazuje se, že zde stále existují významnější rezervy," uvádí úředníci ministerstva průmyslu v dokumentu. Ti původně počítali se zavedením spotřebitelského kodexu, který by nahradil příslušnou část občanského zákoníku, nakonec však dali přednost vytvoření úplně nového zákona.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru