Zákazníky bude v Česku zřejmě chránit speciální spotřebitelský zákon. V současnosti má jejich ochranu na starosti občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele. V této oblasti navíc existuje mnoho dalších zvláštních předpisů, třeba zákon o spotřebitelském úvěru, zákon o potravinách nebo zákon o ochraně veřejného zdraví. Teď by měla být všechna tato pravidla sloučena do jednoho zákona.

Spotřebitelský zákon, na kterém pracuje ministerstvo průmyslu (MPO) spolu s ministerstvem spravedlnosti, by měl zlepšit ochranu zákazníků. "I když je celková ochrana spotřebitele v Česku vysoká, ukazuje se, že zde stále existují významnější rezervy," uvádí úředníci ministerstva průmyslu v dokumentu. Ti původně počítali se zavedením spotřebitelského kodexu, který by nahradil příslušnou část občanského zákoníku, nakonec však dali přednost vytvoření úplně nového zákona.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ochranu spotřebitelů má nyní na starosti občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele.
  • Vláda chce ochranu zákazníků zjednodušit a navrhuje spotřebitelské právo sloučit do nového zákona.
  • Ten by měl zpřísnit například pravidla pro uzavírání smluv po telefonu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru