Na největší evropské výstavě počítačových her Gamescom v Kolíně nad Rýnem bude poprvé vystavovat i český národní stánek pod agenturou CzechTrade. Představí se v něm pět menších herních studií. Iniciativa je součástí interního projektu NOVUMM KET, který pomáhá malým a středním podnikům v prezentaci na světových výstavách a veletrzích.

Na Gamescomu se každoročně představí zhruba 700 herních společností z 88 zemí a navštíví ho nejen tisíce novinářů, ale také stovky tisíc návštěvníků. "CzechTrade při volbě veletrhů, které do projektu zařadí, vychází primárně z poptávky firem nebo oborových asociací. Při přípravě českého stánku na veletrhu Gamescom 2017 CzechTrade spolupracoval se sdružením České hry, které organizuje české herní tvůrce," řekl generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

Plány na podobný projekt se zrodily u Českých her už před několika lety. "Věřím, že je to úvodní krok, který nám pomůže do budoucna realizovat podobné projekty i na veletrzích v USA či Asii," doufá předseda sdružení Pavel Barák.

Prostor dala agentura firmám, které vyrábí i hry na mobilní telefony. Jedním ze studií je i Hyperbolic Magnetism, které vytvořilo titul Chameleon Run. Ten za loňský rok získal cenu za design od společnosti Apple. Také se stal v tuzemsku hrou roku. Společnost teď chce na Gamescomu prezentovat svůj připravovaný titul pro virtuální realitu Beat Saber.

"Bez CzechTradu bychom pravděpodobně na veletrh nikdy nešli. Ulehčuje nám to přípravy a snižuje náklady. Od Gamescomu si hlavně slibujeme nové kontakty," míní Ján Ilavský z Hyperbolic Magnetism.

Spolupráci si chválí i firma Dreadlocks. "Díky CzechTradu budeme mít masivnější stánek a tím i víc pozornosti. Jedeme na Gamescom hledat i investiční a distribuční partnery pro náš připravovaný horor Ghost Theory," prozradil plány šéf společnosti Michal Červenka.

Dále se ve stánku ukáže hra od firmy McMagic Productions s názvem Novus Inception, kterou začal vyvíjet pouze jeden člověk Martin Mastný, simulátor bezdomovců, který ukazuje hráčům, jak je těžké přežít v českých ulicích, Hobo: Tough Life od Perun Interactive a mobilní titul Tribal Heart od StarWell Games.

"Odvětví počítačových her a digitální zábavy v Německu zaměstnává téměř 30 tisíc lidí a má silně rostoucí obrat. Zatímco loni činil obrat branže 50 milionů eur, měl by dle společnosti Delloite letos dosáhnout výše 70 milionů eur a v roce 2020 se vyšplhat až ke 130 milionů eur," upozorňuje na budoucí příležitosti Adam Jareš, ředitel německého zastoupení CzechTradu v Düsseldorfu.

Zájem státu o firmy vytvářející počítačové a mobilní hry roste. Podporu mají například od vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), který má na starosti vědu a výzkum. Ten se s vývojáři letos setkal. Řekl jim, že pokud chtějí od vlády pomoc, musí definovat své požadavky. I díky tomu vzniklo vůbec poprvé sdružení České hry, které prosazuje zájmy tuzemských vývojářů.

Jedním z hlavních požadavků uskupení je, aby vláda zlepšila možnost zaměstnávat odborníky z cizích zemí. Dostat prý například šikovného programátora z Ukrajiny je pro tuzemská studia složité. Také chtějí zlepšit podmínky pro vysoké školy, aby se dal nový technologický obor akreditovat rychleji. Vývoj jde podle vývojářů her tak kupředu, že než se splní podmínky pro akreditaci, jsou studijní okruhy už zastaralé. A to obzvláště platí u počítačových her.

 

Na výstavě počítačových her Gamescom bude poprvé vystavovat i český národní stánek pod agenturou CzechTrade:

GamescomCZ02*Zdroj: CzechTrade

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru