Indický filmový průmysl v pondělí přivítal zprávu o odchodu hlavního filmového cenzora v zemi. Ten v minulosti ze snímků o agentovi Jamesi Bondovi vystřihával scény, v nichž se hrdina líbal se ženami, nebo zastavil distribuci snímku proto, že byl „příliš orientován na ženy“.

Jak napsala agentura AFP, indická vláda oznámila, že v čele Ústřední komise pro schvalování filmů stávajícího cenzora Pahlaju Nihalaniho nahradí Prasoon Joshi, oceňovaný scenárista.

Důvod změny není známý. Podle AFP se však mnozí v indickém filmovém průmyslu domnívali, že cenzura v současné míře příliš omezuje tvůrčí svobodu.

„Filmaři měli obrovský problém s Nihalaniho one man show a jeho přístupem k cenzuře. Nestrpěl žádné debaty,“ řekl například režisér Ashoke Pandit, který v ústřední komisi sloužil pod Nihalanim.

„Tento trend ovlivnil spoustu filmů i to, jak filmaři poslední tři roky pracovali. Jsem šťastný, že ministerstvo se rozhodlo Nihalaniho nahradit rozumnějším šéfem,“ dodal režisér.

Nihalani se prý o tom, že na postu bude vystřídán, dozvěděl z médií. Žádný důvod mu vláda údajně nesdělila.

Vrchní indický cenzor si však za rozhodnutími, jež v čele úřadu udělal, stojí. Podle něj Indie potřebuje konzervativnější pohled na filmy než jiné země. Nihalani prý jen dodržoval pravidla své komise.

„Pouze dvě procenta indických filmařů točí pornografické, vulgární a obscénní filmy. Všichni ostatní mé úsilí podporovali,“ řekl Nihalani.

Dodal, že Indie potřebuje lepší ratingový systém, aby dohnala mezinárodní standard. „Přesto si lidé musí uvědomit, že starší, tradiční způsob uvažování je pro zemi jako Indie fantastický,“ dodal.

Indičtí cenzoři dlouhé roky omezují distribuci filmů či z nich vystřihují scény – včetně takových, které by mohly působit příliš pikantně či urazit některé skupiny věřících.

Podle agentury AFP byl však úřad pod Nihalaniho vedením nezvykle přísný. V roce 2015 zablokoval distribuci filmu Padesát odstínů šedi v celé Indii. Z bondovky Spectre nechal odstranit scény, v nichž se postavy na plátně líbaly.

Začátkem letošního roku pak Ústřední komise pro schvalování filmů zcela zablokovala projekce místního filmu Lipstick Under My Burkha. Tato komedie o tajných životech čtyř indických žen byla prý „příliš orientována na ženy“ a obsahovala vulgární mluvu, uvedl úřad.

Filmaři se však proti tomuto rozhodnutí odvolali a nakonec distribuci snímku prosadili.

Dlouholetý indický režisér Shyam Benegal, který letos oslaví třiaosmdesáté narozeniny, oceňuje volbu Nihalaniho nástupce. Jeho jmenováním prý vláda učinila dobrý krok.

„Prasoon Joshi bude činit rozhodnutí, která odpovídají indickým demokratickým hodnotám,“ uvedl filmař.