Tým Liquid hrající pod americkou vlajkou, ovšem složen z pětice hráčů z Finska, Německa, Bulharska, Jordánska a Libanonu, se stal vítězem The International v počítačové hře Dota 2.

Nejlépe dotovaný turnaj v historii takzvaného e-gamingu s 23,8 milionu dolarů (asi 520 milionů korun) v banku přilákal prostřednictvím on-line streamů sedm milionů diváků. Přímo v dějišti akce, v Kea Areně v americkém Seattlu, jej pak v průběhu čtyř dní sledovaly desítky tisíc lidí.

 

Budou hráči videoher bojovat o olympijské medaile? Paříž 2024 to zvažuje

Nedělní boje se v posledních kolech zúžily na měření sil amerických a čínských týmů. Vítěznému týmu Liquid, který si odnesl 10,7 milionu dolarů (téměř 240 milionů korun), ve finále ke zdolání týmu Newbee stačilo pouhých dvacet minut.

Dota 2 je akční strategie, kde cílem hráčů je zničit soupeřovu základnu. Turnaje e-gamingu se často hrají také na bázi her, jako je League of Legens či fotbalového simulátoru Fifa.

Díky sledovanosti především na internetu a skrze YouTube se v tomto odvětví točí stále více peněz a e-gaming se v mnoha svých parametrech přibližuje tradičnímu sportu. S e-gamingem se už například napevno počítá jako s jedním z medailových sportů asijských her 2022. Jeho zařazení nyní zvažují pořadatelé "velké" olympiády v Paříži 2024.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru