Japonský průmyslový koncern Toshiba ve čtvrtek s tříměsíčním zpožděním dodal auditované výsledky za účetní rok 2016, který skončil 31. března. Pravděpodobně se tak vyhne vyřazení svých akcií z obchodování na tokijské burze. Výrok auditorů ze společnosti PricewaterhouseCoopers však nebyl zcela bez výhrad.

Neauditované výsledky za období, ve kterém utrpěla ztrátu téměř 9 miliard dolarů, firma zveřejnila již dříve. Termín pro dodání auditovaných výsledků by ale vypršel ve čtvrtek. Kvůli neustálému odsouvání již dříve tokijská burza vyřadila akcie Toshiby z hlavního indexu Nikkei 225. A pokud by Toshiba nezveřejnila auditovaná čísla do čtvrtka, stáhla by je úplně.

Zveřejnění výsledků bylo odsouváno kvůli sporu mezi firmou Toshiba a auditory ohledně způsobu zaúčtování ztráty jaderné divize Westinghouse. Toshiba část ztrát zaúčtovala za období posledního finančního roku, podle názoru PwC se tak mělo stát již ve finančním roce předešlém. V tom případě by ale byl kapitál Toshiby záporný dva roky po sobě, což by znamenalo automatické vyřazení cenných papírů z obchodování na Tokyo Stock Exchange.

Právě kvůli tomuto sporu auditor odsouhlasil účetní knihy koncernu Toshiba s výhradami. I tak ale skupině nadále hrozí, že ke stažení akcií z burzy přece jen dojde. Burza nyní šetří firemní procesy. Podle analytiků oslovených agenturou Reuters je však pravděpodobné, že po výroku auditora akcie na burze zůstanou.

Toshiba měla potíže se svými účetními knihami i v minulosti a kvůli souvisejícím žalobám investorů si musí vytvářet rezervy pro případné vyplacení odškodného. Důvodem je skandál z roku 2015, kdy tehdejší vedení firmy přiznalo, že od roku 2009 nadhodnotilo zisky koncernu skoro o 1,4 miliardy dolarů. Žaloby akcionářů nyní v přepočtu dosahují skoro miliardy dolarů.

Generální ředitel skupiny Toshiba Satoshi Tsunakawa ve čtvrtek také oznámil, že by rád dokončil prodej čipové divize, a to nejpozději v průběhu probíhající finančního období, tedy do konce března 2018. Management koncernu doufá, že z příjmů z prodeje divize zaplatí dluhy a pokryje ztráty způsobené zmíněným bankrotem firmy Westinghouse.

Toshiba očekává, že jí případný odprodej čipové divize vynese 18 miliard dolarů. Proces však brzdí spor se společností Western Digital, která je obchodním partnerem Toshiby při výrobě čipů. Americká společnost tvrdí, že má právo veta vůči jiným nabídkám, a bojuje proti tomu, aby divizi získalo konsorcium podporované japonskou vládou. Žalobu ale podala i Toshiba. Obviňuje svého partnera z maření obchodu a žádá odškodné ve výši miliardy dolarů.