Kdybychom hledali nejvýnosnější aktivum posledních let, nebyl by to ani akciový index, ani dluhopis, ani komodita, ale kryptoměna bitcoin. Před pěti lety stál jeden bitcoin 10 dolarů, loni touto dobou asi 600 a teď už jeho cena dosáhla 3300 dolarů.

Na první pohled vývoj ceny bitcoinu připomíná bublinu. Už v roce 2013 exponenciálně rostl, pak dva roky pouze ztrácel. V další exponenciální fázi jsme nyní. Kolísavost ceny byla a je obrovská. Na druhou stranu ale bitcoin přinesl několik klíčových inovací, které nás nutí jej brát vážněji. Maximální počet bitcoinů je dopředu omezen. Zatímco státem řízené měny podléhají inflaci, bitcoin ji tímto vylučuje. Zároveň jde o decentralizovaný systém. Údaje o transakcích jsou sdílené v celém systému a zfalšování transakcí jedincem je prakticky neproveditelné. Bitcoin nabídl to nejlepší z několika světů: anonymitu hotovosti, neinflační vlastnosti zlata a komfort digitální měny.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?