Díky softwaru od české firmy Unicorn Systems se Ukrajina více přiblíží evropskému trhu s elektřinou. Pro ukrajinského správce energetické soustavy Ukrenergo vybudovali Češi systém, který umožňuje provádět denní aukce elektřiny. Ty dosud neexistovaly, protože se dodavatelé vybírali ručně, podle nabídek, které přišly v obálkách. Systém byl nejen pomalý a málo transparentní, umožňoval také pouze měsíční nebo roční aukce na nákup a prodej elektřiny.

Nový systém pro Ukrajinu se testoval od května a státní firma Ukrenergo ho oficiálně spustila včera. "Už během testovacího provozu se počet účastníků systému, kteří nakupovali nebo prodávali, zvýšil o 30 procent," uvedl Vševolod Kovalčuk, ředitel Ukrenerga.

Ukrajinská firma kladla důraz na maximální možné zabezpečení před hackerskými útoky. Loni v lednu způsobily kyberútoky velké výpadky v dodávkách elektřiny. Pro Unicorn je zakázka zajímavá i jako budoucí reference. Ukrajina chystá mnohem větší tendr na celkový systém řízení trhu s elektřinou.

Obrat přes 2 miliardy korun

Podobný systém jako Ukrajina používá řada dalších energetických burz a operátorů v Evropě - od Velké Británie přes Skandinávii až po jižní Evropu, kde firma naposledy uspěla v Albánii. V Česku využívají software od Unicornu například operátoru přenosové soustavy ČEPS nebo velké energetické firmy Veolia a Innogy.

Obrat Unicornu byl minulý rok 2,2 miliardy korun, což je meziroční zvýšení o více než desetinu. Firma dodává software a služby pro asi 300 firem z 25 zemí světa. Předními zákazníky jsou české banky a pojišťovny. Stále větší význam má pro Unicorn energetika, kde je naopak většina zákazníků ze zahraničí a na obratu firmy se podílí asi jednou třetinou.

Loni firma posílila v energetice i koupí další české firmy HSI, která vyvíjí geografické informační systémy. Unicorn, který v roce 1990 založil miliardář Vladimír Kovář, za ni podle informací z trhu zaplatil řádově vyšší jednotky milionů korun.

Energetická nezávislost Ukrajiny

Ukrajina má na větším energetickém propojení s Evropou strategický zájem. A efektivnější přeshraniční obchod s elektřinou je jen prvním z řady kroků. Země se postupně snaží zvrátit svoji orientaci na Rusko, které v roce 2014 okupovalo poloostrov Krym a vyvolalo boje na východní Ukrajině.

Jedním z dlouhodobých cílů Ukrajiny je i vyčlenění ukrajinských "drátů" a zapojení do vnikajícího energetického trhu v EU. Dosud je její přenosová soustava napojena na síť, která spojuje státy bývalého Sovětského svazu.

"Je téměř vyloučeno, aby Ukrajina v rámci této sítě s elektřinou smysluplně obchodovala," vysvětluje její záměry Jan Konrád, obchodní ředitel Unicornu.

Dodávky ukrajinské elektřiny?

Ukrajina by rovněž chtěla od roku 2019 dodávat do Evropské unie více energie ze svých jaderných elektráren, jež vyrobí asi polovinu elektřiny na Ukrajině. Další třetina připadá na uhelné elektrárny. Případnými hlavními zákazníky by byly Polsko a Maďarsko.

Jediným místem na Ukrajině, které nyní reálně obchoduje s elektřinou západním směrem, je takzvaný Burštýnský ostrov. Jeho centrem je uhelná elektrárna Burštýn blízko polských hranic o výkonu 2300 MW. Ta je k západoevropské přenosové síti připojená už od roku 2002 a exportuje elektřinu na Slovensko, do Maďarska a do Rumunska.

Odpojování se netýká jen elektřiny. Mimo kontrolu ukrajinské vlády se dostala uhelná oblast Donbas. Proto státní podnik Centrenergo v létě například uzavřel s americkou firmou XCoal smlouvu na dodávku 700 tisíc tun uhlí do konce roku, což je asi osm procent ukrajinské spotřeby.

Odklon od dodávek surovin z Ruska se týká i zemního plynu. Ropný koncern Naftogaz ho přestal v roce 2015 odebírat pro místní trh. Přes Ukrajinu však nadále proudí asi 40 procent zemního plynu, který Rusko dodává zákazníkům v Evropě. A tady se naopak snaží Ukrajinu obejít Rusko se svým projektem rozšíření plynovodu Nord Stream 2, který má dodávat ruský plyn od společnosti Gazprom přímo do Evropy.