Japonská automobilka Nissan Motor prodá svou divizi na výrobu baterií čínskému investorovi. Vyplývá to z jejího sdělení. Podle zdrojů, na které se odvolává agentura Bloomberg, za ni získá asi miliardu dolarů (22 miliard korun).

Součástí transakce jsou továrny na výrobu baterií v americkém Tennessee a Británii a vývojové středisko v Japonsku. Nissan nejprve odkoupí zbylých 49 procent podniku, který nyní vlastní společně s japonskou firmou NEC. Následně jej celý převede na čínskou společnost GSR Capital.

Pokud získá smlouva souhlas antimonopolních úřadů, bude obchod uzavřen do konce roku, uvedla agentura Reuters.

Výrobci aut se stále častěji zabývají otázkou, zda budou baterie do elektrických vozů sami vyvíjet a vyrábět. Největší výrobci baterií sídlí v Asii, mnoho výroben vzniká hlavně v Číně.

Firmy, jako je Daimler, BMW či Volkswagen, buď už továrny na baterie mají, anebo je plánují postavit poblíž svých výrobních závodů. Převoz těžkých baterií z jiných regionů je totiž finančně náročný, poznamenala agentura DPA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru