Google v pondělí propustil zaměstnance, který kritizoval postavení žen v technologické firmě. James Damore ve svém desetistránkovém dokumentu z minulého týdne uvedl, že ženy mají horší biologické předpoklady pro práci v IT oborech a nehodí se ani na vedoucí pozice v tomto odvětví.

“Rozdílnost v biologických předpokladech mužů a žen může zčásti vysvětlovat, proč ženy nejsou v oblasti technologií a leadershipu zastoupeny z 50 procent. [Pozitivní] diskriminace vedoucí k jejich rovnému zastoupení je neférová a špatná pro byznys,” napsal třeba Damore.

Softwarový inženýr zřejmě svůj dokument sám vynesl na veřejnost a k celé věci se nakonec vyjádřil i šéf Googlu Sundar Pichai, který kvůli tomu přerušil dovolenou.  “Dokument citelně zasáhl naše spolupracovnice, které se jím cítí být poškozeny. Nelíbí se jim posuzování na základě pohlaví,” uvedl Pichai a podobně se vyjádřil i bývalý vysoce postavený zaměstnanec firmy Yonatan Zunger. Podle něj je Damoreova zpráva hloupá a zraňující.

“Zveřejnil jsi manifest, podle něhož není velká část tvých kolegů z podstaty dost dobrá na svou práci. Že jsou zaměstnáni jen kvůli nějakému politickému pohledu na svět,” napsal Zunger na adresu Damorea.

Ten ve své zprávě také uvedl, že Google příliš podléhá levicovému pohledu na svět. “Kvůli tomu pak vytváří politicky korektní monokulturu, která svou sílu udržuje za pomoci umlčování kritiků,” napsal dále propuštěný IT pracovník.

V pondělí pak agentuře Reuters řekl, že jeho vyhazov byl zdůvodněn “trváním na genderových stereotypech” a že se proti němu bude bránit prostřednictvím amerického úřadu pro pracovní vztahy (NLRB).