Skupina Kofola v prvním pololetí roku utržila 3,4 miliardy korun, meziročně asi o čtyři procenta méně. Čistý zisk dosáhl 50 milionů korun, meziročně šlo zhruba o dvoutřetinový pokles.

Zatímco v České republice a na Slovensku se jednomu z největších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě dařilo, v Polsku firma zavřela výrobní závod a související změna obchodní strategie v zemi stáhla k meziročnímu propadu celou skupinu.

"Do konce roku soustředíme výrobu do jediného modernizovaného závodu v Kutně. V červenci jsme koupili místní perspektivní a rychle rostoucí společnost Premium Rosa. Ta se specializuje na produkty vyrobené podle tradičních receptů z ovoce a léčivých bylin, což je segment, který v posledních letech zásadně roste," říká Daniel Buryš, finanční šéf skupiny. "Jedeme podle plánu a věřím, že se výsledky dostaví," dodává.

V oznámení burze a investorům společnost naopak vypíchla své úspěšné počínání v adriatickém regionu, kde přednedávnem ovládla výrobce a značku minerálních vod Radenska a některé další firmy na území bývalé Jugoslávie.

"Od akvizice jsme upevnili, a dokonce zvýšili dominantní podíl značky Radenska v kategorii minerálních vod. V letošním roce se nám také výborně daří v kategorii limonád, kdy tradiční značka Ora v červnu dosáhla v objemu rekordního tržního podílu 45 procent," komentuje situaci na slovinském trhu Jannis Samaras, generální ředitel a největší akcionář skupiny Kofola.

Na domácím trhu se Kofole dařily prodeje v restauracích a bistrech. Rozvoj sítě salaterií Ugo spolu s čerstvou akvizicí výrobců salátů Titbit bude podle společnosti znamenat to, že se Kofola v tomto segmentu stane lídrem trhu.

V meziročním srovnání firma v prvním pololetí roku utržila i vydělala méně podle Buryšových slov také proto, že na ekonomiku firmy měla významný vliv i vysoká cena cukru. Ta by ale podle analytiků měla postupně klesat.

Kofola má celkem sedm výrobních závodů v České republice, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku a zaměstnává více než 2100 lidí, z toho asi 700 v Česku. K výrobkům firmy patří vedle Kofoly ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola a další.