Aplikaci sdíleného ubytování Airbnb využívají stále častěji senioři, a to jako cestovatelé i hostitelé. Počet rezervací českých uživatelů Airbnb ve věku nad 60 let se oproti loňsku zvýšil o 96 procent, celkově jde o téměř 4000 rezervací za posledních 12 měsíců. Podle celosvětových statistik společnosti se počet rezervací seniorů zvýšil o 64 procent. Vyplývá to z údajů společnosti.

Senioři stále častěji tímto způsobem pronajímají své nemovitosti. Ve Francii již dosahuje podíl lidí starších 60 let na celkovém počtu ubytovatelů 15 procent. Nejvíce nabídek je v Evropě právě ve francouzských turistických destinacích, jako jsou Cannes, Avignon či Aix-en-Provence. V ČR je tento podíl zatím výrazně pod deset procent.

Skoro polovina (45 pct) seniorů uvádí, že sdílení ubytování a z toho vyplývající příjmy jim umožňují zůstat ve svém domě i po odchodu do penze. Čtvrtině tento příjem umožnil vyhnout se soudnímu vystěhování či zabavení domu bankou. Průměrný výdělek u této skupiny v Evropě dosahuje téměř 3000 eur ročně.

Senioři tvoří již v průměru téměř čtvrtinu klientů tuzemských cestovních kanceláří a jejich podíl každý rok pomalu roste. Starší lidé více poptávají poznávací zájezdy a často cestují mimo hlavní sezonu. Zvyšuje se i počet seniorů, kteří jedou na dovolenou sami.

"Podíl této kategorie klientů cestovních kanceláří se pohybuje v průměru mezi 20 a 25 procenty," uvedl nedávno Stanislav Zíma z Asociace cestovních kanceláří. Například CK Firo-tour uvádí, že klienti starší 55 let tvoří již zhruba 40 procent zákazníků.

Podle nedávné studie poradenské společnosti Savills právě demografický vývoj zásadně ovlivní způsob cestování a trávení dovolené v příštích deseti letech. Vzrůstá totiž počet turistů v důchodovém věku z EU, Asie a Blízkého východu. "Budou mít chuť si užívat, trávit aktivní a zážitkovou dovolenou, budou chtít vystoupit ze zaběhnutých kolejí. Stejné zážitky vyhledávají mladí turisté, je tedy zřejmé, že v roce 2030 budou stejná místa navštěvovat lidé všech generací," uvádí dokument.

Počet zahraničních hostů, kteří se v Česku ubytovali prostřednictvím aplikace Airbnb, se loni meziročně zvýšil o 59 procent na 710 000. Průměrná délka pobytu dosáhla tři dny. Počet nabídek ubytování byl letos v dubnu v Česku 15 900, z toho 11 500 v Praze.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru