Mobilní operátor T-Mobile ve čtvrtek zveřejnil své finanční výsledky za první pololetí roku. Tržby přesáhly 13,2 miliardy korun a meziročně vzrostly o 3,4 procenta. Firma tak v prvním pololetí v růstu předčila konkurenční O2, jehož výnosy se meziročně zvýšily pouze o 1,4 procenta. Přesto stále platí, že O2 je větší firmou a od ledna do června utržilo o pět miliard více než T-Mobile. Ten ale společnost Petra Kellnera pro změnu trumfuje v počtu zákazníků. Aktuálně jich má 6,1 milionu, zatímco O2 pouze 4,9 milionu.

O2 se může dál jmenovat O2. Firma kontrolovaná PPF zaplatí španělské Telefónice za užívání obchodní známky téměř miliardu korun

Obě firmy si uplynulý půlrok pochvalují. T-Mobilu se ve srovnání s předešlých rokem podařilo konkurentům přetáhnout 147 tisíc zákazníků. O2 přibylo pouze pět tisíc nových klientů. Povedlo se mu ale na další tři roky udržet svou obchodní značku, kterou si pronajímá od původního vlastníka, španělské Telefónicy.

Při pohledu na nynější zisky k žádnému zemětřesení nedošlo. Hrubý zisk EBITDA u O2 meziročně narostl o 0,8 procenta na necelých 5,1 miliardy korun. T-Mobile zase letos oproti prvnímu pololetí loňského roku o 1,3 procenta oslabil, když dosáhl hrubého zisku 5,4 miliardy korun. Podobně dopadly i průměrné výnosy na zákazníka (ARPU). O2 si u každého klienta polepšilo o čtyři koruny a měsíčně od každého z nich utrží v průměru 290 korun. U T-Mobile došlo k navýšení o tři koruny na 253 korun.

Zajímavější čísla nejspíš přinesou až výsledky operátorů za druhé pololetí roku. V nich se ukáže, jak telekomunikační firmy ovlivnilo červnové zrušení roamingových poplatků v zemích EU. T-Mobile už před časem uvedl, že postupné omezování plateb za roaming firmu v minulých čtyřech letech stálo asi miliardu korun na ušlých tržbách. O2 se na očekávaný výpadek stovek milionů připravuje už s předstihem a při cestách do zahraničí začalo loni nabízet také cestovní pojištění. Spolu s tržbami za zařízení pro elektronickou evidenci tržeb na nich firma v předešlém pololetí utržila 76 milionů.

"Nejrychleji rostoucí oblastí byly v prvním pololetí právě takovéto finanční služby, což svědčí o úspěchu naší nabídky," míní finanční ředitel O2 Tomáš Kouřil.

Třetí z hlavních operátorů Vodafone své finanční výsledky za Česko nezveřejňuje.