Česká národní banka se po deseti letech rozhodla zvýšit úrokové sazby. Tento krok oznamuje konec levných peněz.

Viktor Zeisel

Zeisel pracuje v Komerční bance od roku 2013, předtím působil v institutu CERGE-EI. Pracoval také jako analytik pro Českou národní banku. Ekonomii vystudoval na Karlově univerzitě. Hovoří mimo jiné hebrejsky a francouzsky.

Rozhodnutí by mělo dopadnout na hypoteční trh a začít ho přibržďovat. Zároveň lze dle ekonomů očekávat další posilování koruny.

Jaké dopady bude mít zvýšení sazeb na dlužníky a střadatele? Dokáže centrální banka zkrotit trh s bydlením. Nebylo by třeba razantnějšího kroku ČNB, než ke kterému se odhodlala? Ptali jste se hlavního ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela. 

Na otázky odpovídal ekonom Viktor Zeisel. Otázky již není možné pokládat.

 

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Myslíte si, že se zastaví, či dokonce obrátí trend v růstu cen bytů a domů? Je možné, že brzy nastane zlom?
Viktor Zeisel
Dobrý den, obrat v trendu se očekávat nedá, spíše jeho zpomalení. Zvyšování sazeb sice může oslabit poptávku, ale nedá se předpokládat, že by kvůli tomu ceny bytů začaly klesat. I zpomalení růstu cen je ale pokrok. Problém na trhu nemovitostí je na nabídkové straně. Bytů je prostě strašně málo, zvláště v některých městech a vévodí tomu Praha.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co byste nyní dělal, kdybyste měl našetřenou větší částku a zvažoval její investici do realit? Investoval byste nyní za nižších úroků, či s odstupem? Děkuji.
Viktor Zeisel
Dobrý den, vzhledem k tomu, že nečekáme pokles cen nemovitostí, tak by pro mě v tomto případě čekat nemělo žádný smysl. Na druhou stranu se domníváme, že dnes ČNB udělala pouze první krok na dlouhé cestě. Sazby se budou dál zvyšovat.
Čtenářský dotaz
Považujete současnou situaci na trhu realit za bublinu ?
Viktor Zeisel
Situaci na trhu nemovitostí považujeme za začínající bublinu. Po propadu, který se zastavil v roce 2009, ceny nemovitostí dlouho nerostly, a tak v poslední době dohání, co za českými hranicemi probíhalo již nějaký čas. Navíc vzhledem k chybějící nabídce nemovitostí nečekáme pokles cen, ani když se bude snižovat poptávka. Cenový růst na nemovitostním trhu spíše zpomalí k dlouhodobě udržitelné dynamice.
Čtenářský dotaz
Co byly hlavní důvody, které podle vás vedly ke zvýšení sazeb? Děkuji.
Viktor Zeisel
Dobrý den, domníváme se, že ČNB, stejně jako my, v české ekonomice vidí silné domácí tlaky, které budou působit na cenovou hladinu. Ekonomika v první polovině roku výrazně přidala a to se podle nás projeví ve výrazném zvyšování mezd. Inflace se od začátku roku nedostala pod dvě procenta. Navíc nulové sazby jsou rizikem pro bankovní sektor. V dlouhodobém horizontu ohrožují jeho stabilitu. Dalším bonusem je, že vyšší sazby by mohly tlumit poptávku po nemovitostech a tím i růst cen na tomto trhu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, uvažuji o hypotéce na opravu rodinného domu. Ovšem současné zásahy ČNB budou asi pokračovat. Myslíte si, že je nyní ještě vhodná doba na žádost kvůli sazbám, nebo mám ještě počkat? Jde mi o dlouhodobý výhled. Děkuji.
Viktor Zeisel
Dobrý den, ČNB sice dnes zvýšila své sazby, nicméně z dlouhodobého hlediska jsou ještě velmi nízko. Navíc riziko, že by se v blízké budoucnosti rozhodla tyto sazby znovu snižovat, je velmi malé. Naopak očekáváme, že sazby ještě porostou s tím, jak se bude dařit české ekonomice.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, dá se nyní odhadnout, kam až mohou sazby ČNB v následujících měsících vystoupat?
Viktor Zeisel
Dobrý den, My na trhu patříme mezi ty, kteří si myslí, že zvyšování bude pokračovat spíše rychleji. V listopadu očekáváme další růst sazeb na 0,5 % a na konci příštího roku by repo sazba mohla dosáhnout 1,25 %. Vše je ale závisí na vývoji kurzu koruny. Pokud koruna bude výrazně posilovat, pak bude zvyšování sazeb pozvolnější.
Čtenářský dotaz
Považujete v současné době investici do nemovitosti za nevýhodnou, popřípadě rizikovou? Co byste volil jako investiční alternativu, pokud lidé nemají dostatek peněz na vlastní byt?
Viktor Zeisel
Dobrý den, neleze hodnotit výhodnost jednoho druhu investice bez znalosti celého investičního portfolia. Každá investice v sobě skýtá určitá rizika. I když neočekáváme snižování cen nemovitostí, tak se nedá úplně vyloučit. Přestože nemovitosti kromě růstu své ceny nabízejí i dividendu ve formě nájmu, jsou s nimi spojeny i náklady spojené s údržbou nemovitosti, hledáním nájemníků, placení energií a poplatků a dalších. Alternativou ke koupi nemovitosti napřímo mohou být nemovitostní fondy. Výnos bude asi nižší, ale ubyde starostí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, může mít zvýšení sazby ČNB vliv na výši úroků na spořicích účtech?
Viktor Zeisel
Dobrý den, vliv to mít může a pravděpodobně i bude. Dnešní zvýšení o 0,2pb se zřejmě ještě na spořicích účtech nepromítne, ale další růst sazeb už by mohl. Bohužel ale nemůžeme očekávat, že se úroky na spořicích účtech budou zvyšovat stejně rychle jako sazby ČNB. Na domácím trhu je velký přebytek korun a banky nemají o prostředky nouzi. Dá se tedy očekávat, že další prostředky se nebudou snažit vehementně lákat.
Čtenářský dotaz
Hezký den, vždy mě zajímalo, jaká je obecná představa, že lidé dnes a v budoucnu dosáhnou na vlastní bydlení - dnes je potřeba alespoň 20 % z ceny baráčku/bytu mít naspořeno, postupně se toto procento zvyšuje a některé banky již dnes mají 30 %. Jaké budou v budoucnu šance mladých na vlastní bydlení? Nedokážu si představit, že si někdo dnes či později naspoří 1 až 2 miliony na vlastní bydlení, aby dosáhl na hypotéku. Zajímá mě Váš názor :-) Děkuji.
Viktor Zeisel
Dobrý den, nejhorší dostupnost bytů je v Praze a tam jsou ceny skutečně vyšroubované vysoko. V menších městech se dají byty i domy sehnat levněji, a není tedy potřeba hned mít na účtu miliony. Ceny nemovitostí i dále porostou, podaří-li se ale zvýšit nabídku, mohly by ceny růst podobně jako průměrné mzdy. Omlouvám se, ale dnes již musím se svými odpověďmi skončit a věnovat se tiskové konferenci guvernéra Rusnoka. Děkuji za dotazy a všem přeji hezký den.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru