Kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku by měl vzniknout zhruba 45 kilometrů dlouhý elektrický ohradník. Vytipují se také pole, která nebudou moci zemědělci sklidit. Očekávaný zisk z úrody jim má být proplacen. 

Divoká prasata v ohnisku nákazy, která neuhynou na africký mor, budou pravděpodobně odchytávána do klecí. Myslivcům by zde měl být nadále zakázán odstřel divočáků. Do zamořeného území zřejmě nebudou moci chodit také lidé se psy. Ti by mohli nakažené divočáky vyplašit, což zvyšuje riziko šíření choroby do dalších oblastí.

Mimořádný stav, který v pondělí vyhlásil zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), má umožnit zamořené území lépe chránit. Také by měl zabránit tomu, aby se nakažení divočáci nedostali do dalších oblastí. Hejtman mimořádné opatření vyhlásil zatím s platností do 29. srpna. Další rozhodnutí bude podléhat vládě, řekl Čunek novinářům.

"Jeví se to nezbytným. Zásadní věcí je udržet nakažená prasata v nakaženém území a nepustit tam žádná jiná," řekl hejtman krajským zastupitelům. V zamořené oblasti veterináři nemoc potvrdili u 72 divočáků ze 115 uhynulých. Nemoc není pro člověka nebezpečná.

O vyhlášení mimořádného stavu Čunka po pátečním jednání s odborníky požádal ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Začátek stavby zřejmě bude muset investovat kraj, Čunek ale očekává, že náklady související s opatřeními ponese stát.