Dluhy českých domácností vůči bankám v červnu meziměsíčně stouply o 11,99 miliardy a činily 1,479 bilionu korun. Proti loňskému červnu jsou vyšší téměř o 110 miliard. Vyplývá to z údajů, které v pondělí na svém webu zveřejnila Česká národní banka. Zadluženost firem proti květnu naopak klesla. Snížil se i objem peněz, které podniky uložily na jednodenní vklady, v případě domácností se meziměsíčně zvýšil.

Nefinanční podniky na konci šestého měsíce dlužily bankám zhruba 1,039 bilionu korun, tedy o 8,6 miliardy korun méně než v květnu. Meziročně úvěry podniků stouply o 55,7 miliardy korun.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo přes 1,871 bilionu korun. Od května se tyto vklady zvýšily o 13 miliard a proti loňskému červnu zhruba o 231 miliard korun. Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti nicméně meziměsíčně méně peněz. Ke konci června na nich měly uloženo 221,7 miliardy korun, což je o 3,2 miliardy méně než o měsíc dříve.

Podniky si na jednodenní vklady v červnu uložily 906,4 miliardy korun, tedy o 43,8 miliardy méně než v květnu. Meziročně je to ale o 79,8 miliardy více. Na vklady s výpovědní lhůtou daly společnosti 8,8 miliardy korun, zatímco v květnu to bylo 8,9 miliardy.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru