Společnost Unipetrol pokračuje v rozsáhlých investicích v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku. Firma plánuje zvýšit kapacitu výroby polypropylenu a pokračuje výstavba nové polyetylenové jednotky. V pondělí to oznámil mluvčí chemičky Pavel Kaidl.

Koncern zveřejnil záměr zvýšit výrobu polypropylenu, který patří mezi plasty a používá se v řadě odvětví potravinářského a textilního průmyslu. Nárůst má být z 300 kilotun za rok na 350 kilotun za rok. "Z tohoto důvodu jsme polypropylenovou jednotku loni během jejího plánovaného odstavení zmodernizovali. Investice dosáhly 100 milionů korun," uvedl Kaidl.

Polypropylen dodává Unipetrol zejména na evropské trhy. Největšími odběrateli jsou firmy z Česka, Slovenska a Německa. Krajský úřad už k záměru vydal vyjádření, ve kterém uvádí, že plán nemá významný vliv na evropsky významné přírodní lokality. Zvýší se totiž kapacita, ale současný technologický proces zůstane zachován.

V chemickém areálu se nyní staví nová polyetylenová jednotka, která je největší investicí v české petrochemii. Výstavba jednotky pokračuje podle plánu. V nedávné době byly instalovány velkoobjemové tlakové nádoby. "Dosud bylo proinvestováno 55 procent z plánovaných 8,5 miliardy korun," uvedl Kaidl. Dokončení stavby je plánováno na konec roku 2018.

Nová polyetylenová jednotka má podle Unipetrolu nahradit starší ze dvou jednotek, které Unipetrol v Záluží provozuje.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru