Američtí vědci z baltimorské Univerzity Johnse Hopkinse oznámili nadějný objev, který by mohl pomoci při léčbě rakoviny. Čeští výzkumníci z Univerzity Karlovy jim ale vzkazují, že si stejnou metodu nechali patentovat už před pěti lety. Jenže pouze pro Česko.

"Náš objev je hodně podobný, až stejný a přišel o dlouhou dobu dřív. Ale Američané ho publikovali v daleko věhlasnějším časopise než my," říká přednosta Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty UK Karel Smetana, jenž český tým vedl. Vzpomíná, že jim objev napřed nechtěli otisknout nikde, protože ho měli za "příliš kacířský". Mikroprostředí nádoru tehdy nebylo v popředí vědeckého zájmu, dnes patří k nejdiskutovanějším tématům.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.