Souboj o největší černouhelný důl v Austrálii má další pokračování. Světová těžební dvojka Rio Tinto koncem června prodala svoje doly v údolí Hunter Valley čínské těžební společnosti Yancoal Australia.

Největší australský uhelný důl koupili Číňané za 2,69 miliardy dolarů. Porazili Švýcary

Poražený švýcarský komoditní magnát Ivan Glasenberg se ale nevzdal. A po odmítnutí od akcionářů Rio Tinto je během měsíce na světě dohoda, již Glencore uzavřel přímo s Číňany. Největší obchodník s komoditami na světě získá v dole menšinový podíl, ale bude firmu Coal & Allied Industries, která ho provozuje, přímo řídit.

Glasenberg se snažil získat doly v Hunter Valley od roku 2013, kdy Rio Tinto oznámilo, že se jich hodlá zbavit. V této oblasti jižní Austrálie má Glencore vlastní uhelné doly a firma chtěla spojením dolů ušetřit na nákladech na těžbu. Podle odhadů Glencore může roční úspora dosáhnout řádově až stovky milionů dolarů.

I proto byl Glasenberg tak tvrdohlavý a celkem třikrát zvýšil nabídku pro Rio Tinto, která se s Číňany na prodeji dohodla už letos v lednu. Nakonec v červnu čínská Yancoal Australia za uhelné doly zaplatila 2,69 miliardy dolarů (asi 62 miliard korun).

Menšinový podíl za 1,5 miliardy

Podle nejnovější dohody získá Glencore nejprve 16,6 procentního bodu z Číňany získaného podílu od těžební společnosti Rio Tinto, která má v dole 67,7 procenta. Zbytek připadá na japonský koncern Mitsubishi Development, jenž již dříve vyhlásil, že svůj podíl 32,4 procenta rovněž hodlá prodat.

Glencore může nakonec za vlastnictví 49 procent v Hunter Valley zaplatit přibližně 1,5 miliardy dolarů. Za první část akcií zaplatí švýcarská firma Číňanům přímo 429 milionů dolarů. Obě firmy pak společně vykoupí podíl japonské společnosti. Celkově by měl Glencore za menšinový podíl v hotovosti zaplatit 1,139 miliardy dolarů. Zbytek půjde ve formě dalších poplatků spojených s těžbou a platbami pro Rio Tinto.

Strategická dohoda s Číňany

Glasenbergův Glencore se s Číňany rovněž dohodl na rozdělení trhů, kam vytěžené uhlí poputuje. Švýcarská firma se zavázala, že nebude svůj podíl z vytěženého uhlí dodávat na trhy v Číně, Thajsku a Malajsii, které jsou pro Yancoal Australia prioritní.

Glencore naopak získá exkluzivitu pro prodej do ostatních zemí, včetně Japonska, které je významným odběratelem černého uhlí z Austrálie. Glencore také bude společný podnik provozovat a nominovat generálního ředitele.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru