Společnost Amazon zaznamenala prudký 77procentní propad čtvrtletního zisku, který byl způsoben rozsáhlými investicemi do oblasti videoobsahu a rozvoje v zemích s rychle se rozvíjející ekonomikou, například v Indii. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters.

Bill Gates už není nejbohatším člověkem. sesadil ho zakladatel Amazonu Jeff Bezos

Čtěte zde

Čistý zisk největšího světového on-line prodejce klesl na 197 milionů dolarů (4,4 miliardy korun), meziročně je to pokles o 660 milionů dolarů. Čisté prodeje stouply o 24,8 procenta na 37,96 miliardy dolarů (847,3 miliardy korun).

Firma uvedla, že provozní výdaje za čtvrtletí meziročně vzrostly o 28,2 procenta na 37,33 miliardy dolarů.

Zisk na akcii spadl na 40 centů z 1,78 dolaru před rokem. Výsledek tak zůstal daleko za odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že Amazon vydělá na jednu akcii 1,42 dolaru.

Amazon, který právě kupuje prodejce luxusních potravin Whole Foods Market Inc, zvýšil výdaje na výstavbu skladů v rámci strategie globální expanze.

Firma také plánuje vytvořit více než 130 tisíc pracovních míst do pololetí roku 2018, aby zrychlila dodávání zboží.

Akcie od začátku roku zpevnily o 40 procent

Akcie Amazonu od začátku roku zpevnily o více než 40 procent. Na slabší výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí ale zareagovaly poklesem, který po skončení řádného obchodování na burze přesahoval dvě procenta. Dosavadní růst ceny akcií způsobil, že zakladatel Amazonu Jeff Bezos se ve čtvrtek stal nejbohatším člověkem světa s majetkem přes 90 miliard dolarů (asi dva biliony Kč). Na druhé místo tak odsunul zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese.

Společnost Amazon zahájila internetový prodej v roce 1995 a zpočátku nabízela především knihy. Na burzu vstoupila v roce 1997 s cenou 18 dolarů za akcii, což tehdy celý podnik ohodnocovalo na zhruba 438 milionů dolarů. Dnes tržní hodnota firmy dosahuje asi 500 miliard dolarů.

V roce 2013 Amazon otevřel centrum vráceného zboží v Dobrovízi u Prahy a předloni tam spustil provoz svého prvního distribučního centra v Česku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru