Americký výrobce aut Ford Motor ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na 2,04 miliardy amerických dolarů (45,6 miliardy korun). Výsledek překonal očekávání analytiků, zejména díky nižší odvedené dani, lepším výsledkům úvěrové divize a růstu prodeje ziskovějších pick-upů v USA, uvedla ve středu automobilka.

Bez mimořádných položek pak zisk na akcii činil 56 centů. Analytici v anketě agentury Reuters čekali v průměru 43 centů na akcii.

Příjmy se zvýšily o jedno procento na 39,85 miliardy amerických dolarů (891,5 miliardy korun) a rovněž překonaly očekávání. Příjmy z prodeje aut vzrostly o půl procenta na 37,11 miliardy dolarů, příjmy úvěrové divize se zvýšily o sedm procent na 2,7 miliardy amerických dolarů.

Prodej aut ve čtvrtletí klesl o tři procenta na 1,65 milionu. Pokles způsobil hlavně nižší prodej vozů Fiesta v Evropě, protože firma se chystá uvést na trh nový model.

Analytici upozorňují, že automobilka se ve čtvrtletí silně spoléhala na slevy pro spotřebitele. Firma také varovala, že celoroční provozní marže v automobilové divizi bude nižší než loni.

Druhé čtvrtletí přineslo Fordu výraznou změnu. V květnu automobilka náhle vyměnila generálního ředitele Marka Fieldse, na jeho místo nastoupil člen představenstva zodpovědný za mobilní divizi Jim Hackett.

Ford uvedl, že za celý rok očekává očištěný zisk na akcii v rozmezí 1,65 až 1,85 dolaru. Analytici počítají se ziskem 1,51 dolaru na akcii. Loni zisk na akcii činil 1,76 amerického dolaru. Příjmy v automobilové divizi mají být zhruba na stejné úrovni jako loni, kdy činily 141,5 miliardy dolarů.

Výsledky Fordu přicházejí v době, kdy americký automobilový trh čelí poklesu a kdy americkým automobilkám už čtyři měsíce za sebou klesá odbyt. Analytici mají obavy jednak z vysokých slev, které automobilky využívají k prodeji aut, jednak z vysokých zásob neprodaných vozidel.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru