Unipetrol těží z nižších cen ropy, které zvyšují jeho marže, letošní hospodaření také stále výrazně pozitivně ovlivňují peníze od pojišťoven, které petrochemická skupina získala za loňské a předloňské havárie v rafineriích v Kralupech nad Vltavou a Litvínově.

Čistý zisk Unipetrolu za prvních šest měsíců roku 2017 dosáhl 6,4 miliardy korun, což je o 3,3 miliardy více než ve stejném období v minulém roce. Petrochemická skupina tak směřuje ke třetímu rekordnímu roku po sobě. Čistý zisk Unipetrolu za celý loňský rok byl 7,98 miliardy.

 

Kromě peněz od pojišťoven rostou ale Unipetrolu i tržby z výroby, které činí 61 miliard, což je meziročně o 60 procent více. Obě české rafinerie ve vlastnictví skupiny nyní jedou na plný výkon, objem zpracované ropy se více než zdvojnásobil a kapacita rafinerií je na 96 procentech.

Rafinerská marže podle vyjádření Unipetrolu meziročně vzrostla o 23 procent na 3,8 dolaru za jeden barel (159 litrů). Petrochemická marže je na úrovni 843 eur za tunu.

Pokud zůstanou finanční výsledky petrochemického holdingu Unipetrol dobré i ve druhé polovině roku a akcie společnosti na pražské burze budou i nadále růst, firma by mohla zvýšit dividendu na akcii za letošní rok. Na páteční tiskové konferenci to řekl generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski.

"Dividenda je samozřejmě věcí akcionářů. Ale jak jsme slíbili, tak se chystáme zvýšit dividendu na akcii, pokud se ceny akcií budou zvyšovat. Potom se budeme snažit držet poměr na stejné nebo vyšší úrovni. Ale závisí to na různých podmínkách, například na makroekonomickém prostředí. Také chceme zajistit finanční pozici společnosti," uvedl Modrzejewski. Akcie Unipetrolu na pražské burze od začátku roku posílily téměř o 70 procent na 305 korun.

Pojišťovny stále platí

Vynikající čísla Unipetrolu i nadále ovlivňují platby, které firma získala od pojišťoven. Jen ve druhém čtvrtletí šlo o tři miliardy korun.

Do výsledků si tak Unipetrol započítal již šestou platbu za havárii v etylenové jednotce v Litvínově, k níž došlo v srpnu 2015. Nyní šlo o 120 milionů dolarů (asi 2,7 miliardy korun). Zároveň firma dostala konečnou platbu ve výši 12,9 milionu dolarů (asi 290 milionů korun) spojenou s loňskou mimořádnou událostí na krakovací jednotce v Kralupech nad Vltavou.

Za celý půlrok už Unipetrol od pojišťoven získal přes čtyři miliardy korun. Celkem si letos  petrochemická skupina nárokuje 6,3 miliardy korun. Pokud se s pojišťovnami dohodne, projeví se tyto peníze ještě v hospodaření ve třetím čtvrtletí.

Spory akcionářů

PKN Orlen je největší zpracovatel ropy ve střední Evropě. Většinový podíl 63 procent v Unipetrolu získala polská firma v roce 2005. Dalších 23,7 procenta akcií drží společnost Paulinino Limited, za níž stojí finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Mezi polským vedením a menšinovými akcionáři Unipetrolu panuje tvrdý boj o výši dividendy. J&T kritizuje polský management za to, že nerespektuje práva minoritářů a má špatnou strategii. V ostrých chvílích se objevují i slova o tunelování společnosti. Podle menšinových akcionářů přestává být Unipetrol samostatným podnikem a stává se pouhou divizí PKN Orlen.

Největší střet mezi akcionáři vyvolala loňská koupě chemičky Spolana Neratovice za milion eur. Prodejcem v posledních letech ztrátového neratovického podniku byl polský koncern Anwill, který rovněž patří do skupiny PKN Orlen. Podle menšinových akcionářů se na Unipetrol jen přehodila odpovědnost za ekologické zátěže a nutnost nových investic do technologií. Vedení Unipetrolu tvrdí, že koupě Spolany zvyšuje pozici skupiny na českém trhu s etylenem.

Téma Spolana bylo hlavním tématem letošní bouřlivé valné hromady, která se protáhla až do půlnoci. Kvůli ní čelí vedení Unipetrolu i žalobám od menšinových akcionářů.

Dá se očekávat, že letošní vynikající výsledky povedou k dalšímu tlaku na výplatu dividendy. Valná hromada Unipetrolu společnosti v červnu schválila návrh představenstva na výplatu dividendy z loňského zisku 8,30 Kč na akcii. Celkem firma akcionářům vyplatí zhruba 1,5 miliardy korun. Například společnost Paulinino Limited chtěla 18,50 Kč na akcii.

PKN Orlen se také dařilo. Čistý zisk společnosti ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o čtyři procenta na 1,54 miliardy zlotých (9,5 miliardy korun). Analytici přitom počítali s jeho růstem. V prvním pololetí se ale zisk o 78 procent zvýšil a dosáhl 3,46 miliardy zlotých (21,4 miliardy korun). Hospodářský výsledek podniku ve druhém čtvrtletí zasáhly rostoucí náklady, které převážily nad růstem tržeb. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst čtvrtletního zisku na 1,87 miliardy zlotých z 1,61 miliardy před rokem.

Tržby ve druhém čtvrtletí stouply o 19 procent na 23 miliard zlotých (142,2 miliardy korun). K jejich růstu přispěla nová regulace, která omezila černý trh s pohonnými hmotami. Rafinerie PKN ve čtvrtletí zpracovaly o deset procent více ropy než před rokem.