Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost Exxon Mobil pokutou dva miliony dolarů (zhruba 45 milionů korun) za porušení sankčního režimu vůči Rusku z roku 2014. Exxon označil toto rozhodnutí za "zásadně nespravedlivé" a podal na vládu žalobu, uvedla agentura Reuters. Šéfem Exxonu byl tehdy dnešní ministr zahraničí USA Rex Tillerson.

Úřad ministerstva pro kontrolu zahraničních aktiv zjistil, že činitelé Exxonu v květnu 2014 podepsali dohody o projektech těžby ropy a zemního plynu s předsedou správní rady ruské ropné jedničky Rosněfť Igorem Sečinem a další osobou, která se ocitla na "černé listině" jednotlivců, vůči nimž USA uplatňují sankce za počínání Ruska vůči Ukrajině. Sankce na tyto jednotlivce uvalily USA na konci dubna.

Firma jednání se Sečinem dobrovolně neoznámila, třebaže věděla o jeho přítomnosti na seznamu sankcemi postižených jednotlivců. Tím podle ministerstva prokázala "bezohlednou nedbalost" a program sankcí "významně poškodila".

Exxon později sdělil, že rozhodnutí úřadu napadne. Argumentoval tím, že v době podpisu dohod s Rosněftí nebyly tyto aktivity sankcím podřízeny, protože šlo o povolenou pokračující spolupráci. Firma uvedla, že plně dodržovala směrnice o sankcích z roku 2014, které jí umožňovaly pokračovat ve dříve zahájených společných podnicích s Rosněftí, pokud se v tom nebude osobně angažovat Sečin.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru