Z dovolené pracuje až 71 procent Čechů. Je to o čtyři procenta víc než loni. Ukazuje to květnový průzkum německé společnosti Bitkom, ve kterém odpovídalo přes tisíc respondentů. "Na dovolené mají zapnutý mobilní telefon, na který jim navíc chodí e-maily, a pracovní agendu vyřizují také s pomocí krátkých textových zpráv," říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personální společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Mezi těmi, kteří se na dovolené od práce raději úplně odstřihnou je větší skupina mileniálů. Naopak lidé mezi 30 a 45 lety rádi využijí dostupných technologií a kontrolují minimálně e-maily. "Mě nikdo v práci nezastoupí, takže mi nezbývá než být na příjmu," říká jednatřicetiletý Lukáš Polák, obchodní zástupce české sklářské firmy Clartés Bohemia.

Dotázaní používají v 68 procent mobilní komunikační aplikace. 58 procent je dostupných "na telefonu". Pracovní e-maily pravidelně čte 38 procent lidí.

"Ze dvou třetin kontaktují pracovníka jeho kolegové. Čtvrtinu vyhledá šéf. Zákazníci shánějí dovolenkáře ve 13 procent případů," říká mediální zástupce firmy McROY Petr Buček.

Podle Tomáše Surky by měl pracovník využít dovolenou tak, jak mu vyhovuje. Ministerstvo práce a sociálních věcí přímo říká, že šéf nesmí od zaměstnance vyžadovat, aby na své dovolené plnil jakékoliv pracovní povinnosti.

"Dovolená slouží k odpočinku zaměstnance od pracovní aktivity," vysvětluje mluvčí ministerstva Miluše Trefancová. Jedinou výjimkou je odvolání pracovníka z dovolené. Tu zákoník práce zaměstnavatelům umožňuje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru