Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání nechala své úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupů cenných papírů. Zopakovala také, že je připravena tento program rozšířit, pokud to bude situace vyžadovat.

Základní úroková sazba ECB je nyní na nule a depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musí za uložení peněz u ECB platit. Centrální banka se snaží hospodářský růst a inflaci v eurozóně podporovat rovněž nákupy dluhopisů, jejichž měsíční objem je stanoven na 60 miliard eur (téměř 1,6 bilionu korun).

Draghi minulý měsíc na konferenci v Portugalsku uvedl, že ECB by vzhledem k lepším ekonomickým vyhlídkám mohla politiku nízkých úrokových sazeb a rozsáhlých nákupů dluhopisů upravit. Dodal však, že změny by měly být postupné, protože ekonomika stále potřebuje podporu ze strany měnové politiky. Trh očekává, že ECB by mohla začátek omezování podpůrné politiky oznámit v září.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru