Americký IT gigant Google slaví malé vítězství. Pařížský správní soud ve středu rozhodl, že firma nemusí francouzským úřadům zpětně doplatit 1,1 miliardy eur (asi 28,7 miliardy korun) na daních. Soudní verdikt přichází jen 14 dní poté, co Evropská komise rozhodla, že Google za zneužití svého dominantního postavení na evropských trzích Evropské unii zaplatí rekordní pokutu ve výši 2,42 miliardy eur (téměř 63 miliard korun).

Podniku Sergeye Brina a Larryho Page navíc hrozí další obří sankce od unijních úřadů. Podle Bruselu prý zneužívá svého dominantního postavení na trhu mobilních telefonů, do nichž dodává nejrozšířenější operační systém na světě Android. Ušetřená miliarda eur ve Francii tak může americkému IT kolosu posloužit na uhrazení části pokut, které v Evropě možná ještě dostane.

Google u nás trvale nesídlil, uznal francouzský soud

Nynější soudní kauza ve Francii souvisí s běžnou praxí, kterou globální technologické společnosti, jako Google, Apple či Facebook v Evropě provádějí, aby se vyhnuly placení vysokých firemních daní v některých evropských státech. Google byl ve Francii obviněn z toho, že mezi lety 2005 a 2010 své tamní tržby v zemi nedanil a posílal je do své centrály v Irsku, kde se platí podstatně nižší firemní daně než ve Francii. Francouzská policie loni v květnu proto provedla razii v pařížských kancelářích Googlu, aby takové podezření prokázala.

"Irskou společnost Google Ireland Limited nelze ve Francii zdanit za období let 2005 až 2010," uvedl ovšem ve svém nynějším verdiktu pařížský správní soud. Podle něj se nepodařilo prokázat, že byla firma v daných letech v zemi trvale přítomna, což je jednou z podmínek pro její zdanění. Samotný Google argumentoval právě tím, že ve Francii sice má kanceláře, všechny smlouvy ale podepisuje ve své irské centrále. Ta navíc vybírá všechny poplatky od inzerentů vyhledávače a francouzské filiálce musí za marketingové či inženýrské služby platit.

Díky tomuto modelu Google třeba v roce 2015 ve Francii uvedl příjmy ve výši 247 milionů eur, z nichž zaplatil daň ve výši 6,7 milionu eur. V témže roce přitom celoevropská pobočka firmy v Irsku utržila téměř 23 miliard eur.

Francouzský stát se do prošetřování Googlu pustil v reakci na podobný případ z Velké Británie z loňského února. Tehdy se americká společnost s britskou vládou dohodla, že na daních nakonec doplatí 130 milionů liber (podle tehdejšího kurzu 4,6 miliardy korun). Navíc slíbila, že v zemi začne danit více.

"Jde více o výsledek vyjednávání než vymáhání práva," kritizoval Brity tehdejší francouzský ministr financí Michel Sapin, který přislíbil, že jeho země od Googlu na daních získá "mnohem víc".

Irský daňový double v praxi

Popsané metody optimalizace firemních daní bývají mnohdy označovány jako "double irish", protože velké nadnárodní korporace využívají právě nízkých daní v ostrovním státě. Model double irish vznikl na začátku devadesátých let a měl za cíl do Irska přilákat silný zahraniční kapitál. To se Irsku povedlo, protože díky tomu dokázalo do země přitáhnout centrály Googlu, Applu a Facebooku či některých farmaceutických společností. Svůj název double irish získal podle dvojice firem, které irské zákony povolovaly velkým korporacím v zemi v minulosti zakládat, dokud jim to Evropská unie nezakázala.

Podle zmíněné metody jedna z takto vzniklých irských společností vybírá veškeré tržby z evropských trhů, na kterých působí. Druhá ze sesterských irských společností ovšem umístí své sídlo do některého z karibských států, v němž se platí jen minimální korporátní daň. Prázdná schránka v Karibiku obvykle vlastní licence, tedy hlavní technologické bohatství podniku. Irská centrála jí pak svými miliardami eur za takové licence platí, čímž se zdanění přenáší do Karibiku nebo jiných daňových rájů. Irský stát na modelu vydělává, protože část z tržeb jedné z firem v zemi přece jen zůstává a daní se. Tratí ale jiné evropské státy, z nichž nadnárodní obři své tržby odlévají.  

Na tento model loni v srpnu doplatil konkurent Googlu Apple. Tomu Evropská komise vyměřila rekordní daňový nedoplatek ve výši 13 miliard eur (351 miliard korun), protože prokázala, že irská centrála firmy odváděla tamnímu státu daně ve výši pouhých 0,005 až jednoho procenta. Komise Irsku proto uložila, aby od Applu dlužnou částku vybral. Tamní vláda se přitom dlouhé týdny zdráhala ke kroku přistoupit i přesto, že peníze měly plynout do ostrovního rozpočtu.

Googlu v Evropě hrozí další problémy

Google se takovémuto daňovému šetření bruselských úřadů vyhnul a úspěch nyní slaví i ve Francii. Evropská komise si ale na firmu došlápla jiným způsobem, když jí koncem června uložila již zmiňovanou dvouapůlmiliardovou pokutu za zneužívání dominantního postavení na trhu. Toho se Google dopustil tím, že ve svém vyhledávání neoprávněně zvýhodňoval vlastní srovnávač cen "Nákupy", čímž podle bruselských úřadů poškodil své konkurenty i evropské spotřebitele.  

Další ještě neuzavřené šetření se pak týká zneužití postavení na mobilním trhu, kterému Google vládne se svým operačním systémem Android. Firma podle komise nutí mobilní operátory prodávající mobily s Androidem, aby do nich předinstalovali internetový vyhledávač Google. Výrobci mobilů mají být zase omezováni tím, že jsou Googlem nuceni do mobilů instalovat další z produktů americké společnosti - prohlížeč Chrome.