Menší česká firma Liglass Trading v pondělí podepsala v Kyrgyzstánu s místní vládou dohodu o stavbě a provozování dvou vodních elektráren. Podle oborového webu Hydro World, který se odvolává na prezidentskou kancelář Almazbeka Atambajeva, má v projektu v řádu stovek milionů dolarů nahradit ruskou státem vlastněnou společnost RusHydro.

Česká firma by měla podle kyrgyzských úřadů nejprve za 37 milionů dolarů (asi 840 milionů korun) získat podíl RusHydro ve společnosti Verkne-Narynskie GES. Dalších 50 procent v projektu, který má mít, spolu s dalšími dvěma elektrárnami, výkon 237 megawattů, vlastní kyrgyzská státní elektrárenská společnost. 

"Zatím to nechceme komentovat, je to součást obchodního tajemství," uvedl k tomu pro HN ředitel Liglass Trading Jiří Vojtěchovský, který má projekt přímo na starosti. Vojtěchovský je rovněž zakládajícím členem Česko-kyrgyzské obchodní komory, která vznikla loni v prosinci.

Podle obchodního rejstříku měla Liglass Trading v roce 2014 tržby 345 tisíc korun a ztrátu milion korun. RusHydro, jež se z projektu stahuje, vlastní ze 60 procent stát a společnost zajišťuje výrobu téměř 13 procent elektřiny v Rusku. Za letošní první čtvrtletí měla čistý zisk 18,81 miliardy rublů (asi 7 miliard korun).

Společnost Liglass Trading na svém webu uvádí, že má zkušenosti z podobných projektů v Arménii a Rusku. Bude odpovídat za stavbu a provozování hydroelektráren Akbulun a Naryn 1, které jsou součástí plánované kaskády na řece Naryn. Stavbu dalších elektráren Naryn 2 a Naryn 3 ale prezidentské memorandum nezmiňuje. Zároveň by česká firma měla postavit dalších deset menších vodních elektráren.

Kyrgyzstán čelí hlavně v zimních měsících nedostatku elektřiny. Země chce proto zvýšit výkon svých vodních elektráren o 2 GW, což odpovídá instalovanému výkonu Jaderné elektrárny Temelín. Předpokládané investice jsou tři miliardy dolarů.

Země v září 2012 podepsala s Ruskem dohodu o výstavbě kaskády elektráren na řece Naryn, která měla být dokončena v roce 2016. Náklady na její stavbu se předpokládaly ve výši 732 milionů dolarů. Loni v září Kyrgyzstán dohodu vypověděl, když Rusko předtím přestalo projekt financovat.