S tím, jak Tesla začala vyrábět první vozy Modelu 3, její akcie zase zamířily vzhůru. Nyní má firma hodnotu jen o málo menší než gigant General Motors. Investor Jan Pravda ze společnosti Pravda Capital v dubnu vsadil na pokles akcií Tesly. Akcie si půjčil a hned je prodal. Vrátit je plánuje příští rok. Věří, že v tu dobu je koupí mnohem levněji. Tomu podle něj napovídá celá řada indikátorů. A současný mírný růst na tom nic nemění. Sám je přitom fanouškem značky.

HN: Proč předpokládáte pokles ceny akcií Tesly?

Nejde o můj úsudek. Jsem obdivovatel Elona Muska i Tesly. Fascinuje mě, co udělal. Ta auta jsou výborná. To ale nesouvisí s tím, že sázíme na pokles ceny. To je spojené výhradně s cenou akcie a chováním firmy vůči kapitálovému trhu. Sledujeme řadu kritérií, která naznačují statisticky pravděpodobný pokles ceny akcie. A u Tesly nám červeně svítí téměř všechno.

HN: Takže věříte doporučení počítače a vlastním úsudkem se neřídíte?

Inspirací je mi kniha o chování lidí od Daniela Kahnemana Myšlení rychlé a pomalé. Ta na datech a experimentech dokumentuje vady lidského mozku při rozhodování. Dělali výzkumy i u analytiků a šéfů fondů. Ukázalo se například, že koupí akcii automobilky, protože mají rádi auta, která vyrábí. Ale už neinvestují do automobilky, která má ukazatele podobné, ale její auto už tolik rádi nemají. Je to chyba na základě dostupné informace. Lidé skočí jako slepice po flusu po té snadné informaci, že se jim to auto líbí nebo že ta firma roste. Tomu se chceme vyhnout. Tesla je extrémním příkladem akcie, kdy investoři mohou podléhat emocím. To auto dobře jezdí, dobře vypadá, není příšerně drahé. Média o nich píší. Je to miláček investorů. Ti pak dělají tu chybu, že se řídí těmito informacemi. Cena akcie je pak taková, jaká je. Je závratná proti ekonomickým ukazatelům.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?