S tím, jak Tesla začala vyrábět první vozy Modelu 3, její akcie zase zamířily vzhůru. Nyní má firma hodnotu jen o málo menší než gigant General Motors. Investor Jan Pravda ze společnosti Pravda Capital v dubnu vsadil na pokles akcií Tesly. Akcie si půjčil a hned je prodal. Vrátit je plánuje příští rok. Věří, že v tu dobu je koupí mnohem levněji. Tomu podle něj napovídá celá řada indikátorů. A současný mírný růst na tom nic nemění. Sám je přitom fanouškem značky.

HN: Proč předpokládáte pokles ceny akcií Tesly?

Nejde o můj úsudek. Jsem obdivovatel Elona Muska i Tesly. Fascinuje mě, co udělal. Ta auta jsou výborná. To ale nesouvisí s tím, že sázíme na pokles ceny. To je spojené výhradně s cenou akcie a chováním firmy vůči kapitálovému trhu. Sledujeme řadu kritérií, která naznačují statisticky pravděpodobný pokles ceny akcie. A u Tesly nám červeně svítí téměř všechno.

HN: Takže věříte doporučení počítače a vlastním úsudkem se neřídíte?

Inspirací je mi kniha o chování lidí od Daniela Kahnemana Myšlení rychlé a pomalé. Ta na datech a experimentech dokumentuje vady lidského mozku při rozhodování. Dělali výzkumy i u analytiků a šéfů fondů. Ukázalo se například, že koupí akcii automobilky, protože mají rádi auta, která vyrábí. Ale už neinvestují do automobilky, která má ukazatele podobné, ale její auto už tolik rádi nemají. Je to chyba na základě dostupné informace. Lidé skočí jako slepice po flusu po té snadné informaci, že se jim to auto líbí nebo že ta firma roste. Tomu se chceme vyhnout. Tesla je extrémním příkladem akcie, kdy investoři mohou podléhat emocím. To auto dobře jezdí, dobře vypadá, není příšerně drahé. Média o nich píší. Je to miláček investorů. Ti pak dělají tu chybu, že se řídí těmito informacemi. Cena akcie je pak taková, jaká je. Je závratná proti ekonomickým ukazatelům.

HN: Astronomické ceny akcie proti ekonomickým výsledkům jsou ale u řady start-upů běžné, nemyslíte?

Myslíte si, že tím bude ta investice dobrá? Vidíte jen ty úspěšné, jen Google a Amazon, protože o nich média píšou. A víte o nich, protože přežily. To je další zkreslení úsudku, protože vás ovlivňují ty pozitivní příklady. Investoři do toho pak jdou, a to hlavně mezi start-upy. Jejich akcie ve výsledku nabízí vysoký zisk jen s malou pravděpodobností. Říká se tomu lottery stock čili loterní akcie. Tesla se podle našich ukazatelů zdá být také tímto typem akcie. Lidé se vrhají na loterii, i když je to neracionální. Také se přehnaně pojišťují, protože se obávají škod, které nejsou pravděpodobné. Kolem toho se rozvíjí teorie neracionálního chování lidí na kapitálovém trhu.

HN: Myslíte, že Tesla by mohla ještě dál růst?

Všechno je možné. Ale podle našich kritérií je pravděpodobnost, že bude růst, nižší než to, že bude klesat. Statisticky by mohla klesnout o 20 procent. Neříkám, že se to stane, jen je to pravděpodobné. Až to začne padat, panika to může přehnat do druhého extrému.

HN: Co dalšího vás ale vede k tomu, že Tesla spíše zamíří k poklesu?

Je to například loňská akvizice Solarcity. My nezkoumáme, jestli ta akvizice dává smysl. Ale platí, že firmy, které častěji dělají akvizice, mají na trzích prokazatelně podprůměrné výsledky. Při akvizicích se za kupovanou firmu často připlácí nad to, na co ji v dané chvíli oceňuje trh. Příkladů, že to dopadá špatně, je všude kolem spousta. My vlastně jen víme, že akvizice je negativní signál.

HN: Jaké jsou další signály, že současná cena nemusí vydržet?

Je to i vydání nových akcií. To byl poslední varovný signál, který nám chyběl. Buď staví impérium, nebo využívají trh a současné vysoké ceny akcií ve stylu "ten trh je tak blbý a budeme mít peníze zadarmo, a až to krachne, tak si akcie vezmeme zpátky​".​ Ta cena je tak vysoká, že to k takovému chování nabádá. Tesla takto může, třeba i nevědomky, manipulovat trhy. Já se ale nemohu vyjadřovat k samotnému vydání akcií, odmítáme sledovat do detailů, co Tesla dělá. Statisticky je vydání nových akcií negativní zprávou. Tou je třeba i to, že jim velmi rostou prodeje.

HN: Proč by měl být růst prodejů negativním signálem?

Investoři vidí, jak prodeje rostou, a představují si, že to takto bude donekonečna. Konkurence už se objevuje, ale cena akcií s tím vůbec nepočítá. Ta vychází z toho, že Tesla bude vyrábět miliony aut. S takovou je to zkrátka lottery stock a manipulátor trhu. Dalším bodem, který nám v systémech svítí červeně, je pokles podílu hmotných aktiv v rozvaze. Je to špatný signál, když v majetku firmy přibývá nehmotných věcí, jako jsou práva nebo goodwill.

HN: To ale nemusí být špatně, ne?

Stejně jako u ostatních věcí to opravdu nemusí být špatně. Je to zkrátka negativní signál, kterých se sešlo několik najednou. Tesle navíc klesla kvalita tržeb. Sázíme na pokles asi dvou desítek akcií, tím si rozkládáme riziko a chráníme se tak proti jedné velké chybě. Nemůžeme však všech 10 tisíc titulů na trhu studovat do detailu. Jen s Teslou bychom strávili rok. Sešla se řada indikátorů, které naznačují, že její cena pravděpodobně klesne. Sázce na to pomáhá i to, že je mnohem jednodušší si její akcii půjčit.

HN: Jak jednodušší?

Dříve to stálo třeba 18 procent z její ceny. Bylo jen málo dravců, kteří byli ochotni ji půjčit. Lidé tolik nevěřili, že si ten rok udrží svou hodnotu. Nyní je znát, že investoři akcii věří a jsou ochotni ji půjčit, a ceny za to spadly až ke dvěma procentům. Levnější už jsou na půjčení jen akcie, jako je Apple.