Platy a mzdy rostou. Výdělky se zvyšují nejrychleji na méně placených pozicích. Naopak manažerům příjmy rostly nejpomaleji.

Statistici upozorňují, že jde o výrazný zlom v dlouhodobém trendu na trhu práce. "Snižuje se tím úroveň nerovnosti v odměňování," uvádí Český statistický úřad.

Z podrobného přehledu vývoje příjmů například vyplývá, že pracovníkům v prodeji a službách na Ústecku vloni vzrostla průměrná hrubá mzda o 8 procent, tedy zhruba o 1400 korun.

Mzdy ale rostly i dělníkům nebo technickým pracovníkům, nejvýrazněji však lidem v ozbrojených silách. Výdělky rostly v průměru kolem 4 procent téměř na všech úrovních až na jednu výjimku, řídícím pracovníkům rostla mzda o pouhá 2 procenta. Přesto v průměru dosahovala více než 62 tisíc korun, což je více než dvojnásobek průměrné mzdy v Česku.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru