Platy a mzdy rostou. Výdělky se zvyšují nejrychleji na méně placených pozicích. Naopak manažerům příjmy rostly nejpomaleji.

Statistici upozorňují, že jde o výrazný zlom v dlouhodobém trendu na trhu práce. "Snižuje se tím úroveň nerovnosti v odměňování," uvádí Český statistický úřad.

Z podrobného přehledu vývoje příjmů například vyplývá, že pracovníkům v prodeji a službách na Ústecku vloni vzrostla průměrná hrubá mzda o 8 procent, tedy zhruba o 1400 korun.

Mzdy ale rostly i dělníkům nebo technickým pracovníkům, nejvýrazněji však lidem v ozbrojených silách. Výdělky rostly v průměru kolem 4 procent téměř na všech úrovních až na jednu výjimku, řídícím pracovníkům rostla mzda o pouhá 2 procenta. Přesto v průměru dosahovala více než 62 tisíc korun, což je více než dvojnásobek průměrné mzdy v Česku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V loňském roce rostly mzdy nejrychleji v ozbrojených složkách, ale také dělníkům či ve službách.
  • Naopak nejpomaleji rostly mzdy manažerům.
  • Podle Českého statistického úřadu data naznačují, že se snižuje příjmová nerovnost. Důvodem je nízká nezaměstnanost i vyjednávání odborů.
  • Podívejte se na vývoj nezaměstnanosti a mezd v infografice.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru