Pět patentů na zlepšení výdrže baterie a jeden zajišťující rychlejší přístup k internetu má posloužit k zastavení prodejů iPhonů v USA. Výrobce mobilních procesorů a modemů Qualcomm znovu žaluje Apple kvůli jejich údajnému zneužívání.

Nový útok se liší tím, že se opírá o patenty, které nejsou součástí průmyslových standardů a Apple k nim nemá zaručený přístup za férových podmínek. Proti předchozím nařčením se Apple bránil mimo jiné tím, že jeho dodavatelé poplatky za použité patenty platí při nákupu součástek. Qualcomm ale požaduje vyšší platby.

Nový spor bude pro Apple komplikovanější. Qualcomm vyjmenoval šestici patentů, které si Apple podle právníků Qualcommu musí licencovat zvlášť a za tržní cenu. Podle právních zástupců Qualcommu citovaných ve Financial Times Apple odmítá o ceně licence k těmto patentům vyjednávat. Qualcomm zároveň uvádí, že jde o inovace patentované v uplynulých čtyřech letech. To je reakce na tvrzení Applu, že Qualcomm vytěžuje patenty na stárnoucí bezdrátové technologie.

Pozice Qualcommu ale není nijak silná. Americká obchodní komise FTC totiž vyšetřuje Qualcomm z porušování pravidel hospodářské soutěže a Apple podal na Qualcomm žalobu ze stejného důvodu. Podle Applu požaduje Qualcomm za licence ke svým patentovaným technologiím příliš vysoké částky. Díky dominantnímu postavení Qualcommu na poli LTE modemů pak má tento výrobce čipů páku na své odběratele. Apple se tomu mimo jiné brání tím, že do části svých produktů osazuje LTE modemy od Intelu. Ani to se ale Qualcommu nelíbí, obvinil kvůli tomu Apple z toho, že omezuje schopnosti čipů Qualcomm tak, aby méně výkonné čipy od Intelu nevypadaly v přímém srovnání špatně.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru