Skupina ČEZ vstupuje na německý trh s energetickými úsporami. Kupuje společnost Elevion, která je v Německu předním poskytovatelem energetických služeb pro velké průmyslové podniky, města a samosprávy. V Česku služby ČEZ nabízí prostřednictvím své dceřiné společnosti ČEZ Esco.

"ČEZ Esco je dnes nejvýznamnějším hráčem na českém trhu a stává se i největším poskytovatelem Esco služeb v regionu střední a jihovýchodní Evropy," říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Dodává, že strategií společnosti je rozvíjet zmíněný typ podnikání i v dalších státech, které jsou Česku blízké z pohledu energetiky i hospodářského prostředí.

Trh s energetickými úsporami v současnosti rychle roste. Je to dáno především cílem Evropské unie navýšit do roku 2030 energetickou účinnost o 27 procent. Právě Německo je přitom jedním z největších propagátorů tohoto trendu. Podle studií poradenských společností německý trh energetických úspor každoročně významně poroste.

"Koupí společnosti Elevion získáváme platformu pro rozvoj na dynamicky rostoucím trhu s energetickými úsporami a Esco službami v Německu. ČEZ Esco má nyní 1300 zaměstnanců a akvizicí Elevionu se počet našich odborníků v sektoru energetických služeb více než zdvojnásobí," říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchodu a strategie Pavel Cyrani.

Elevion Skupina ČEZ pořizuje od německé investiční společnosti DPE Deutsche Private Equity, která investuje do podniků v Německu, Rakousku a Švýcarsku. ČEZ předpokládá, že transakci dokončí v průběhu léta. Nyní čeká na stanovisko příslušných antimonopolních úřadů.

Tržby Elevionu vloni přesáhly částku 300 milionů eur (7,85 miliardy eur) a v posledních pěti letech rostly průměrným tempem přes 30 procent ročně. Skupinu tvoří celkem 32 dceřiných společností. Firma se specializuje na energetické úspory v komerčních a průmyslových budovách, modernizace jejich energetického hospodářství a kompletní rekonstrukce. Působí ve třech desítkách lokalit po celém Německu a má přes 1800 zaměstnanců.

Skupina ČEZ má v současnosti 8 milionů zákazníků a tržní kapitalizaci 9 miliard eur, čímž se v obou kategoriích řadí mezi deset největších energetik v Evropě. Výnosy za loňský rok 2016 dosáhly 204 miliard korun. Skupina se skládá z celkem 124 společností a má téměř 27 tisíc zaměstnanců. Působí v Česku a na Slovensku, v Německu, Francii, Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a Turecku.