Přestože se žluté lány s řepkou nadále rozšiřují a plodina je druhou nejrozšířenější v Česku, letos se jí sklidí méně. Český statistický úřad zveřejnil první odhady sklizní. Podle šetření dosáhne očekávaná sklizeň řepky 1254 tisíc tun, což je o 7,7 procenta méně než loni. Farmáři budou mít o osm procent nižší výnos. "Mohou za to sucha a horší klimatické podmínky," vysvětluje ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf. 

Zájem o českou řepku je hlavně v Německu, kde jsou velké zpracovatelské kapacity. "Kdybychom vyrobili o sto tisíc tun více řepky jako loni, tak bychom ji tam bez problémů prodali, zemědělci by ji dobře zpeněžili," uvádí Volf, podle kterého má Evropa nedostatek řepky a musí ji dovážet. Hlavně z Austrálie nebo Ukrajiny. "Letos není dobrá úroda ani v Německu nebo Francii, ale pro nás to není nic tragického," dodává.

Řepka je po pšenici ozimé druhou nejrozšířenější plodinou, letos se pěstuje na 16 procentech osevní plochy. Meziročně se rozšířila o 0,3 procenta na 394 tisíc hektarů.

I podle Jiřího Hrbka, který zemědělské statistiky sestavuje, budou mít i přes mírný pokles výnosu farmáři úspěšný rok. Předpokládaná produkce řepky převyšuje desetiletý průměr o 4,5 procenta, ale v porovnání s pětiletým průměrem je odhad letošní sklizně o 6,5 procenta nižší.

Horší úroda nezvýší ceny potravin

Podle prvních odhadů ČSÚ budou mít letos menší úrodu i pěstitelé základních obilovin. V porovnání s předchozím rokem sklizeň meziročně klesne o 10,1 procenta na 6,945 milionu tun. Podle pekařů horší úroda neovlivní ceny potravin.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru