Donedávna uměle oslabená koruna a rekordně nízké úrokové sazby přinesly českému státu jednu nespornou výhodu: může si půjčit peníze laciněji a se správou svého dluhu má nižší náklady. Zájem investorů o tuzemský státní dluh způsobil, že se od roku 2016 výnosy některých dluhopisů dokonce dostaly do záporných hodnot.

Poptávka je jinými slovy tak vysoká, že investoři, kteří nakupují státní obligace v pravidelných aukcích, se v některých případech spokojí s téměř nulovým úrokem nebo jsou státu ochotni za držení dluhopisů i platit.

V článku se dále dozvíte

  • Náměstek ministra financí pro rozpočet Petr Pavelek hájí strategii ministerstva před nařčením, že stát nevyužil období nízkých sazeb k prodeji delších obligací.
  • Podle Pavelka ministerstvo využilo příhodného období k vydávání těch dluhopisů, o které byl zájem.
  • Náměstek také v rozhovoru pro HN reagoval na výtku Mezinárodního měnového fondu, že 10,5 procenta cizoměnových dluhopisů je nezajištěných proti výkyvům kurzu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru