Cesta autem z Plzně do Jihlavy dnes trvá téměř 4 hodiny - a to ještě v lepším případě. Nedostane-li se řidič zhruba v půli cesty do zácpy na Pražském okruhu, tak ho zdrží opravy na dálnici D1. Radim Passer, developer a jeden z nejbohatších Čechů, přichází s apelem na politiky, aby tuzemské dálnice a jiné dopravní tepny radikálně rozšířili a aby do nich stát investoval téměř bilion korun. A aby se tak například cesta mezi Jihlavou a Plzní zkrátila na dvě hodiny.

Passer, který podle Forbes patří mezí padesátku nejbohatších Čechů, ve čtvrtek představil svoji iniciativu, která má otevřít debatu nad pomalou modernizací českých silnic a dálnic. Do roku 2050 by podle něj mělo Česko zdvojnásobit svoji dálniční síť a postavit v Praze dvě nové trasy metra. Lepší dopravní infrastruktura by pomohla českému hospodářství udržet krok s vyspělou Evropou, umožnila lepší dojíždění za prací a zajistila dlouhodobou prosperitu. Plán navrhuje navýšit současné odhadované investice do dopravních projektů na asi 970 miliard korun, oproti stávajícím asi 206 miliardám korun.

"Problémy naší dopravní infrastruktury se v různé podobě přímo či nepřímo dotýkají každého člověka. I přes neustálé stížnosti podnikatelské i široké veřejnosti je aktivita politické reprezentace a potažmo státu v této oblasti velmi nízká a výsledky žalostně nedostatečné," řekl Passer na tiskové konferenci v Praze.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru