Cesta autem z Plzně do Jihlavy dnes trvá téměř 4 hodiny - a to ještě v lepším případě. Nedostane-li se řidič zhruba v půli cesty do zácpy na Pražském okruhu, tak ho zdrží opravy na dálnici D1. Radim Passer, developer a jeden z nejbohatších Čechů, přichází s apelem na politiky, aby tuzemské dálnice a jiné dopravní tepny radikálně rozšířili a aby do nich stát investoval téměř bilion korun. A aby se tak například cesta mezi Jihlavou a Plzní zkrátila na dvě hodiny.

Passer, který podle Forbes patří mezí padesátku nejbohatších Čechů, ve čtvrtek představil svoji iniciativu, která má otevřít debatu nad pomalou modernizací českých silnic a dálnic. Do roku 2050 by podle něj mělo Česko zdvojnásobit svoji dálniční síť a postavit v Praze dvě nové trasy metra. Lepší dopravní infrastruktura by pomohla českému hospodářství udržet krok s vyspělou Evropou, umožnila lepší dojíždění za prací a zajistila dlouhodobou prosperitu. Plán navrhuje navýšit současné odhadované investice do dopravních projektů na asi 970 miliard korun, oproti stávajícím asi 206 miliardám korun.

"Problémy naší dopravní infrastruktury se v různé podobě přímo či nepřímo dotýkají každého člověka. I přes neustálé stížnosti podnikatelské i široké veřejnosti je aktivita politické reprezentace a potažmo státu v této oblasti velmi nízká a výsledky žalostně nedostatečné," řekl Passer na tiskové konferenci v Praze.

V článku se dále dozvíte

  • Miliardář Radim Passer se inspiroval baťovskou vizí dopravy a navrhuje rychlejší stavbu dálnic do roku 2050.
  • Passerova iniciativa navrhuje investovat do roku 2050 téměř bilion korun. Součástí plánu je i rozšíření pražského metra o trasy D a E.
  • Autoři projektu zatím neřekli, kde stát na novou výstavbu vezme peníze. Sám Passer se do stavby silnic nepustí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru