Státní tiskárna cenin by se měla proměnit z úřadu z velké části závislého na státních zakázkách na více komerčně orientovanou firmu.

Například chce expandovat na zahraniční trhy. A hodlá prosadit něco jako centrální registr padělků – nejen bankovek, které už dnes shromažďuje Česká národní banka, ale třeba také řidičských průkazů, technických průkazů nebo jízdenek MHD, které se v Česku zřejmě falšují ve velkém, jen k tomu neexistují data. 

Padělků se ostatně týká i další věc, kterou chce šéf tiskárny změnit. "Nutně potřebujeme lépe zabezpečit rodné listy, protože na ty získáte velmi snadno občanský průkaz a tím i potvrzení existence, přitom vyrobit padělek lze na každé moderní laserové tiskárně," varuje Tomáš Hebelka.

HN: S čím jste nastupoval do úřadu?

S tím, že chci firmu někam posunout. Víc expandovat ven a tady se naopak soustředit na větší efektivitu firmy. Dnes sídlíme ve třech výrobních závodech. To pro nás znamená třikrát vyšší náklady na ostrahu, trezory, veškeré zabezpečení. Navíc nám to komplikuje logistika, protože řada věcí cestuje mezi závody. Jenže když tady v centru Prahy zaparkujete kamion s papírem, zablokuje na půl dne veškerý provoz v ulici. Zrovna jsme za to dostali pokutu. Nehledě na to, že máme nižší úroveň bezpečnosti, než po nás při některých kontraktech zahraničí požaduje, protože potřebujeme splnit nějaké normy, které v současných objektech nelze zajistit. Střed města je nešťastný. V samém historickém centru Prahy prostě nemůžete postavit kus od budovy plot či zátaras. Navíc tu máme čistírnu odpadních vod a galvanizovnu, tedy průmyslovou výrobu, což do historického jádra Prahy taky určitě nepatří.

HN: Už máte plán, kam se sestěhovat?

Cílem je postavit něco nového na zelené louce. Není to nic krátkodobého. Jen pro představu - od kopnutí do země do plného provozu by právě kvůli těm přísným bezpečnostním požadavkům uplynulo pět let. 

HN: Máte ekonomickou rozvahu a plány? 

Zatím jen dílčí, je to ve stadiu záměru. Byť to spočítáno máme a poneseme to na vládu k debatě.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru