Japonsko a Evropská unie mají na dosah širokou dohodu o volném obchodu, která odbourá většinu cel a zlepší pravidla pro investice. Shodli se na tom ve středu japonský ministr zahraničí Fumio Kišida a evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Obě strany jednají od roku 2013 s cílem uzavřít Smlouvu o hospodářském partnerství (EPA).

"Oba (představitelé) se shodli na tom, že široká dohoda je už na dosah," sdělilo japonské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters po telefonickém rozhovoru Kišidy s Malmströmovou. Podle dosavadního harmonogramu by dohoda měla být uzavřena do začátku července.

Podpis smlouvy s EU, tedy s oblastí, která se na japonském zahraničním obchodu podílí zhruba 10 procenty, patří ke klíčovým cílům ekonomického programu vlády japonského premiéra Šinzóa Abeho. Dohoda mezi EU a Japonskem získala pro Tokio na významu, když americký prezident Donald Trump rozhodl o vystoupení USA z jednání o Transpacifickém partnerství (TPP), které mělo vytvořit zónu volného obchodu mezi více než desítkou zemí východní Asie, Tichomoří a Severní a Jižní Ameriky.

Zástupci EU na jednáních minulý týden v Tokiu dali podle médií najevo, že unie je připravena zrušit cla na dovoz většiny automobilových komponentů z Japonska. Tokio by za to mělo snížit nebo zrušit cla na dovoz zemědělských produktů, jako je vepřové maso, sýr či víno.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru