Zatímco loni zaznamenaly fúze a akvizice v Česku růst, začátek letošního roku se nesl ve znamení útlumu.

Jak vysvětluje Jan Hadrava, ředitel oddělení fúzí a akvizic společnosti PwC, investoři vyčkávali, kdy ČNB přestane intervenovat proti posilování koruny a co to způsobí.

Nyní však aktivita opět výrazně ožila.

"Předpokládáme, že letos bude uzavřen přinejmenším obdobný objem transakcí jako v roce 2016," uvádí Hadrava a doplňuje, že situace je neobyčejně příznivá: Ekonomice se daří a úrokové sazby zůstávají nízké.

"Oživení na trhu je silné, evidujeme zvýšenou poptávku po společnostech téměř ve všech odvětvích," potvrzuje Jaroslav Havel, partner kanceláře Havel, Holásek & Partners. "Přesah poptávky nad nabídkou zároveň působí tlak na zvyšování kupní ceny," dodává.

Rovněž předseda Sdružení pro zahraniční investice Kamil Blažek očekává pro zbytek roku "velmi dobrou tendenci".

Komíny už tolik netáhnou

Od propuknutí finanční krize až do roku 2015 u nás ovšem probíhaly transakce hlavně v průmyslových oborech. "V krizi byla továrna s komínem nejlepším aktivem," konstatuje Hadrava ze společnosti PwC. Investoři nyní inklinují ke spotřebnímu zboží, obchodu a službám.

Příkladem může být nedávno avizované spojení řetězce Datart se skupinou HP Tronic, jež provozuje síť prodejen Euronics.

Investoři už přestali trvat na továrně s komínem.

Věří, že lidé, kterým vzrostly mzdy a nebojí se o práci, začnou více nakupovat.

"Jeden z důvodů spočívá v růstu důvěry spotřebitelů," říká Hadrava.

"Nezaměstnanost se snížila a platy vzrostly. Investoři už proto netrvají na továrně, ale věří, že lidé budou nakupovat," doplňuje.

Neznamená to, že by úplně zmizel zájem o strojírny, avšak význam ostatních firem relativně roste.

"Společnosti jsou navíc obecně v lepší kondici než v době krize," podotýká Jaroslav Havel s tím, že pro investora, který si vybere dobré právní a ekonomické poradce, v současné době neexistuje při koupi žádné zvýšené riziko.

Projevuje se rovněž skutečnost, že v Česku neprobíhají teroristické útoky islamistů. Díky tomu roste zájem o koupi společností, které tu vlastní ubytovací a stravovací kapacity.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.