Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vzal částečně zpět svá slova o tom, že by živnostníci měli platit vyšší odvody. Uvedl, že jeho čtvrteční slova o zvýšení odvodů na zdravotní a sociální pojištění pro živnostníky nebyla namířena proti nim. Oznámil také, že nebude navrhovat zvýšení těchto odvodů na úroveň odvodů zaměstnanců.

Sdělil to v prohlášení zveřejněném poté, co se jeho vyjádření stalo terčem kritiky jak živnostníků a opozice, tak představitelů jeho ČSSD. Podle Štěcha je však třeba o problému rozdílných odvodů otevřeně diskutovat.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) kvůli Štěchovu čtvrtečnímu výroku požaduje jeho odvolání, místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) je spíš pro budoucí Štěchovo nezvolení do čela horní komory.

Živnostníci požadují odvolání Štěcha. Jeho návrh na zvýšení odvodů považují za skandální

Odboráři Kovo označili kritiku Štěcha za "hysterickou kampaň", jejímž cílem je podle nich vyvolání konfliktu mezi odbory a živnostníky a snížení volebního výsledku ČSSD.

"Nápady kolegy Štěcha k OSVČ (osobám samostatně výdělečně činným) nepovažuji za realistické. Jsou jiná důležitá témata: mimo jiné výše mezd, ochrana spotřebitelů a podpora mladých rodin," napsal na Twitteru úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec.

Podle předsedy vládní KDU-ČSL Pavla Bělobrádka předseda Senátu "poněkud přestřelil". Nevybíravě se vyjádřil šéf ANO Andrej Babiš. "Co byste čekali od celoživotního odboráře a kariérního politika. Celá jejich slavná ČSSD plánuje všechny brutálně zdanit. Je to jejich klasické chování, jsou zvyklí žít na dluh a z cizího," uvedl na facebooku.

Štěch se podle Kubery samozvaně přidal jako čtvrtý ke třem lídrům ČSSD, jimiž jsou vedle Chovance premiér a expředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a volební lídr Lubomír Zaorálek, avšak "zapomněl svoje národohospodářské představy koordinovat s ostatními členy vedení". "Sebevražda ČSSD pokračuje, tentokrát ovšem z nečekané strany," dodal.

"Moje vyjádření nebylo namířeno proti živnostníkům, jejich práce si velmi vážím a vždy podporuji zákony, které jim jdou vstříc," uvedl Štěch. Reagoval tím pouze na nerovnost v míře odvodů sociálního a zdravotního pojištění u zaměstnanců a u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a také na nedostatek pracovních sil, uvedl.

Předseda Senátu poukázal na to, že rozdíly v odvodech nepřinášejí rovné podmínky pro občany. Ačkoli zaměstnanci přispívají více než OSVČ, důchody jsou vypláceny podle stejných pravidel všem a také zdravotní péče je nároková plošně, poznamenal dnes Štěch. Nechce ale, aby Češi byli ve stáří odkázáni na nízké důchody a chudinské dávky.

"Připomínám, že jsem nepředložil a ani nehodlám předkládat nějaké novely zákonů k této problematice. Jsem však naprosto přesvědčen o nutnosti o věci otevřeně a seriózně diskutovat a hledat východiska, byť vím, že i v sociální demokracii se mnou někteří nesouhlasí," dodal Štěch.

Vyjádřil obavy z možnosti, že na zdravotní péči a důchody nebude dostatek zdrojů. "Důchodový účet je každoročně v určitém deficitu a také dochází k tomu, že ti lidé, kteří si platí méně, OSVČ, když přijdou do důchodu, tak naříkají, jak nízké a chudinské mají důchody," řekl předseda Senátu později novinářům v Karviné.

Komentář Julie Hrstkové: Co kdyby šel k pásu pracovat Štěch?

Rozdíly tak podle něj není možné vyrovnat tím, že by se snížila míra odvodů u zaměstnavatelů. "Pokud výběry u zaměstnavatelů se sníží, oni by to chtěli, a myslím si, že ve směru k porovnání k těm třeba někdy konkurentům, kteří jsou v řadách OSVČ, by to bylo spravedlivé, ale kdyby se ty odvody snížily, tak nebude ani na tu úroveň důchodů, která je v České republice v současné době. A důchody nejsou na potřebné úrovni," řekl Štěch.

Předseda horní komory na čtvrtečním sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci uvedl, že "velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ, nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využiti".

Řekl, že mezi živnostníky jsou i ti, kteří pracují na živnostenský list jen kvůli nižším odvodům. Podotkl, že platí pouze jednu třetinu zdravotního a sociálního pojištění v porovnání se zaměstnanci. Podle Štěcha by při postupném sjednocení odvodových podmínek přibylo "několik desítek tisíc lidí, kteří by chtěli být zaměstnanci".

 Pravicová opozice, se proti tomuto plánu ohradila. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR požadovala Štěchovo odvolání z čela Senátu. "Bylo by to poněkud zlé v naší zemi, kdyby člověk za vyjádření svého názoru a vyzvání k diskusi měl být jaksi popotahován a trestán, a doufám, že to je omyl," komentoval to dnes Štěch.

Kontroverzní výroky ohledně OSVČ nezazněly z úst představitelů ČSSD poprvé. V roce 2013 se musel tehdejší stínový ministr financí Jan Mládek omlouvat za slova o tom, že živnostníci nepřispívají do systému sociálního pojištění, a parazitují tak na zaměstnancích. Slova pozdějšího ministra průmyslu odsoudil tehdejší premiér Petr Nečas (ODS), bývalý šéf ČSSD Bohuslav Sobotka i asociace živnostníků. Mládek se za slova omluvil s tím, že výrok myslel jinak. Událost mu vynesla i trestní oznámení.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru