Top chart

  • Na Twitteru se rozpoutala debata, jestli je správné, že se Andrej Babiš přirovnává k Tomáši Baťovi. Podle ekonoma Pavla Kohouta je mezi oběma podnikateli hluboký dotační příkop. Baťa pobídky nečerpal.

  • Globálními trhy hýbe americká centrální banka Fed, která ve středu zvedla dle očekávání úrokové sazby. Na korunu má ovšem vliv ECB, která ale sazby drží na nule.

  • Společnost Industria de Diseño Textil (Inditex), která provozuje síť prodejen s oděvy Zara, investory potěšila.  Ve třech měsících od února do dubna společnost zvýšila čistý zisk o 18 procent na 654 milionů eur. I proto od začátku roku akcie firmy posílily zhruba o 9 procent.

  • Středa 21. června bude ve znamení potenciálně zajímavých valných hromad. V Praze se sejdou akcionáři ČEZ. Na jednání bude i debata o dividendě, kterou management navrhuje snížit o 18 procent na 33 korun. V Ostravě se setkají akcionáři nápojářské společnosti Kofola. Po nedávném oznámení o přeskupení majetkové struktury bude o čem jednat.  

  • Zpřísněním pravidel pro hypotéky ČNB hasí požár, který pomocí nízkých úroků sama pomohla rozdmýchat, říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Nelze než nesouhlasit. Opatření centrální banky jsou na místě, ale cesta k nápravě vede přes zdražení peněz.

Glosa o poučení z krizového vývoje v Uberu

Pokud jde o nevhodné chování k zaměstnankyním, má vedení Uberu včetně zakladatele Travise Kalanicka tolik másla na hlavě, že se v něm topí. Současné problémy jsou ale jen dalším projevem mesiášského syndromu spasitele lidstva, kterým trpí nejedna technologická firma v kalifornském Silicon Valley.

Facebook či Google chtějí propojovat svět způsoby, o kterých se jiným dosud nezdálo. Zatím ale obě tyto společnosti hromadí až nebezpečně velké množství znalostí o uživatelích internetu z celého světa, a tedy o nás všech.

Uber přesto své sousedy překonává v připravenosti jít do boje kdykoli a proti komukoli (včetně politiků, zákonodárců či novinářů). Tato odhodlanost mohla zprvu působit sympaticky. Šlo přece o dravou začínající firmu. Ale je to mýlka. Alespoň podle licencovaných taxikářů je byznys model Uberu založený na porušování zákonů a predátorství. Podobně neurvale se Uber chová, pokud jde o experimenty s auty bez řidičů.

Co lze tedy čekat od firmy, která o sobě tvrdí, že rozvíjí nový způsob městské dopravy v 21. století? Smůla je, že taxikářský cech je málokde oblíbený. Pro některé politiky, kteří prahnou po voličské přízni, představuje Uber metlu na zlé taxikáře. Jenomže jde o vymetání čerta ďáblem. Podvodníka a predátora v jednom lze jen těžko převychovat.

Budiž poslední události v centrále Uberu poučením pro ostatní nejen v kalifornské kolébce technologických firem.

Kdo chce hodně růst na vlně e-commerce

Zásilkovna s.r.o. se stejnojmennou sítí výdejen zboží zaslaných z e-shopů. Firma, kterou v roce 2008 založila a stále vlastní podnikatelka Simona Kijonková, vidí příležitost v expanzi českých e-shopů do zahraničí. Na východě, např. v Rumunsku, byznys staví na rozšíření sítě výdejen. Na západě, např. Ve Velké Británii, jde o dopravu. Výdejních míst je na těchto trzích už dost. Zásilkovna počítá mezi své klienty zhruba třetinu z 37 tisíc českých e-shopů (včetně společností Notino či Zoot). I proto loni Zásilkovna zdvojnásobila obrat na 181 milionů korun. Expanze do zahraničí dokazuje, že podobné tempo růstu společnost neudrží, když zůstane doma za pecí.

Kdo umí investice včas a pořádně rozvinout

Kamenné obchody, zejména s elektronikou, jsou v obklíčení e-shopů. Válka zuří na on-line i off-line polích. Řetězce Euronics a Datart se v boji s konkurenty spojují. Jde o osvědčenou strategii založenou na prohloubení obranných zákopů a útoku na hlavní stan nepřítele. Oba řetězce snadněji rozšíří obchodní síť a investují do prodeje přes internet pod jedním majitelem, kterým je společnost HP Tronic. V maloobchodní hantýrce se tomu říká rozvoj multikanálové distribuce. HP Tronic dosud ovládal Euronics, zatímco v Datartu vlastnil jen pětinový podíl. Je otázkou, jestli to bude stačit na konkurenci jako Alza. Každopádně HP Tronic získal důvěru nových investorů. Investiční společnost Genesis Capital v nově propojeném řetězci, pod který spadá také několik českých i slovenských e-shopů, koupila minoritní podíl. Jeho velikost ani cena nebyly zveřejněny. Nicméně hoši z Genesis mají v maloobchodě zkušenosti. V roce 2004 za zhruba 60 milionů koupili většinový podíl v řetězci s módou Pietro Filipi a po devíti letech s mírným ziskem prodali zpět zakladateli řetězce Petru Hendrychovi. Snad to s výnosem investice do HP Tronic bude lepší.

Co láká

Vláda nad Kofolou ČeskoSlovensko. "Krnovští Řekové" (rodina Samarasů) vykupují část akcií od polských "Podnikavých investorů" (Enterprise Investors). Samarasovi zvýší svůj podíl ve společnosti na 68 z 51 procent, zatímco podíl Enterprise Investors klesne zhruba na pětinu z 37,3 procenta. Podle osob zasvěcených do jednání je možné, že do konce příštího roku Enterprise Investors prodají i své zbývající akcie Kofoly přes pražskou burzu. Na ní se nyní obchoduje jen zhruba sedm procent akcií Kofoly. To je žalostně málo. Nelze vyloučit, že Samarasové, kteří výrobce nápojů ovládají přes společnost AETOS, část svých akcií také pustí na trh. Více volně obchodovaných akcií a příslib dividendy až 60 procent ročního zisku do roku 2020 mohou z Kofoly učinit atraktivní investici.

Co lákat má

Dělat pořádně, co je třeba. A pokud jde o prodej elektřiny či plynu domácnostem, je klíčem k úspěchu péče o zákazníky. Inovace v energetice nemusí být "raketová věda", říká Martin Záklasník, nový šéf české pobočky E.ON. Podle něj musí E.ON po letech přešlapování nabídnout zákazníkům dostatek lákavých služeb a tím si je k sobě více připoutat.

Kdo vyhrává

Vztek na mobilní operátory. Časopis dTest vyhlásil výběrové řízení na dodavatele levných tarifů. Zájem o nový dTest tarif projevilo více než 100 tisíc čtenářů. Podle dTestu se soutěže nezúčastnil přímo ani jeden z velkých operátorů a vítězem je virtuální operátor Mobil od ČEZ. Ten sám nakupuje mobilní služby ve velkém od operátora O2.

Kdo prohrává

Průkopník jedné ze zbytečných on-line služeb: monitoringu kvality spánku přes internet. Firma Hello, která v roce 2014 získala pomocí Kickstarteru přes miliardu korun, oznámila konec podpory své aplikace Sense. Přestože na trh sledování spánku vtrhly další firmy (Fitbit či Beddit), jde možná o krok směrem k vítězství zdravého rozumu a méně elektromagnetického smogu v ložnicích.

Mimo byznys

Po letech sporů a oprav se v sobotu do vily po herci Janu Werichovi na pražské Kampě dostane veřejnost. Víkendový divadelní festival "Werichova vila žije!" bude předehrou ke zpřístupnění celé expozice věnované Werichovi a jeho kolegovi Jiřímu Voskovcovi na konci června.