Byla to jedna z mnoha smluv, kterou podepsal český prezident Miloš Zeman na své květnové návštěvě v Číně. Týká se spolupráce českých subjektů s čínskou státní společností China General Nuclear Power Corporation (CGN). Ta už loni ohlásila velký zájem o vstup na český trh s jadernou energetikou.

Podle nejnovějších informací jí má teď energetická společnost ČEZ pomáhat s certifikací nových zařízení (například jaderného reaktoru Hualong One - generace III+) při vstupu na evropský trh.

Během Zemanovy květnové návštěvy v Číně se taky čeští zástupci zavázali k tomu, že připraví katalog zhruba 20 hlavních českých firem, působících v oblasti jaderné energetiky, do kterých by mohl Peking investovat.

Škodovka i jaderný ústav v Řeži

Společnost Škoda Praha ze skupiny ČEZ má být jednou z prvních, která i s jadernou společností CGN podepíše smlouvu o spolupráci.

Škoda Praha je největším českým dodavatelem energetických celků a částí, schopná dodat dílo od projektové dokumentace přes realizaci a montáž až po uvedení do provozu a zajištění servisu.

Významná je taky při prosazování a uplatňování dodavatelů na energetických projektech ve světě. Což je pro Číňany velmi zajímavé.

Čínský energetický gigant CGN má navíc velký zájem o projekty Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) v Řeži u Prahy.

Zástupci ÚJV byli mezi českou delegací při Zemanově návštěvě v květnu v Číně. Spolupracovat mají údajně na technologickém řešení v případě těžkých jaderných havárií.

Pozor na rizika

Někteří čeští experti ale upozorňují, že Čína takto může získat bezplatně know-how, které bude dále využívat na třetích trzích.

Americké úřady loni CNG obvinily, že prováděla ve Spojených státech skoro dvacet let systematicky špionáž za pomoci naturalizovaného amerického občana tchajwanského původu Dr Szuhsiung "Allena" Ho.

Ten podle amerických úřadů naverboval celou síť agentů, již jeho prostřednictvím dodávali čínské státní firmě CGN a potažmo čínské vládě citlivé americké jaderné technologie.

V lednu tohoto roku učinil Dr. Ho písemné doznání a nabídl spolupráci s vyšetřovateli výměnou za nižší trest.

Zřejmě právě v souvislosti s tímto případem pozastavila pak britská premiérka Theresa Mayová jen pár dní před plánovaným podpisem příslušných kontraktů projekt dostavby atomové elektrárny v Hinkley Point, na kterém se měla podílet právě společnost CGN jako investor.

Britové nicméně později - za přísnějších podmínek - spolupráci s CGN na modernizaci své elektrárny obnovili. 

Zájem mají i o Dukovany

Čínská státní společnost CGN patří přitom k šestici zájemců o výstavbu nových jaderných bloků v Česku.

Konkrétně měla navrhovat dostavbu pátého bloku elektrárny v Dukovanech. O vážném zájmu Číňanů svědčí i výběrové řízení, se kterým loni oslovila vybrané české komunikační agentury.

Podle dokumentů zveřejněných serverem Hlídací pes měly zajistit, aby si "národní politická reprezentace vybudovala důvěru v pokročilé čínské technologie" a aby byla CGN "v relevantních politických kruzích prezentována jako konkurenceschopný kandidát pro tendr či vyjednávání o novém jaderném projektu".

Zdroje Aktuálně.cz a Hospodářských novin dokonce loni koncem října uvedly, že Číňané chtěli po české vládě slib, že některá z tamních firem dostane zakázku na dostavbu jaderného bloku v Česku bez výběrového řízení.

Tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek to odmítl. Připustil sice, že teoreticky takový postup možný je (tímto způsobem se staví například elektrárna Paks v Maďarsku), ale dodal, že v případě Česka by rozhodlo výběrové řízení.

Rozhodnutí o dostavbě nových jaderných bloků brzdí nejasnosti ohledně financování celého projektu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru