Češi mají stále raději svůj majetek než sami sebe. Jak vyplývá z poslední zprávy České národní banky o finanční stabilitě, objem životního pojištění loni meziročně klesl, v neživotním pojištění se objem předepsaného hrubého pojistného meziročně nezměnil.

"Jde o výsledek pobídek typu daňových úlev a dalších opatření. Západní Evropa potřebovala vyřešit penzijní problém a životní pojištění kombinované se spořicími programy bylo jednou z cest," nastiňuje cestu pro Česko Gregor Pilgram, který pracuje jako finanční ředitel holdingu Generali CEE pro střední a východní Evropu.

Generali

Italská Generali, matka Generali CEE, nedávno oznámila, že chce ukončit své působení ve 13 až 15 zemích, kde nemá uspokojující výsledky nebo kde chybí dlouhodobý potenciál pro rozvoj.

Provozní zisk holdingu Generali CEE v roce 2016 stoupl o 4,5 procenta na 461 milionů eur, zisk po zdanění se zvýšil o 19 procent na 314 milionů eur.

Na sektor pojišťoven v současné době také negativně dopadají nízké úrokové sazby. "S nízkými úroky ztrácíme jednu část zisku, kterou musíme nahradit. Kromě lepšího zhodnocení technických rezerv, což limitují tržní sazby, musíme mít nižší náklady, které lze získat například automatizací projektů. To není záležitost jednoho dne, jde o rozhodnutí, které musí jít s plánovanými investicemi," říká. 

HN: Pojišťovnictví není jen pod tlakem nízkých úrokových sazeb. Stejně jako bankovní sektor čelí stále přísnější regulaci. Jak se změny v regulaci promítnou do nabídky pojištění?

Musíme se vyrovnat s novou legislativou Evropské unie o kyberbezpečnosti a ochraně dat. Dále vznikla IDD, tedy směrnice o distribuci pojištění, která určuje podobu nových pravidel pro prodej pojištění. Bude nutné najít rovnováhu mezi tím, jak se budou prodávat pojistné produkty, které se prozatím prodávají především prostřednictvím prodejců, a ochranou spotřebitelů.

V článku se dále dozvíte

  • Pojistný trh změní regulace, především přehnaná ochrana spotřebitele, říká ředitel Gregor Pilgram z Generali CEE.
  • Mezi novinky v pojišťovnictví patří pojištění malých podniků, závazků a kybernetických rizik.
  • Rozvoji komerčního zdravotního připojištění pak dle Pilgrama brání nastavení systému.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru