Skupina Trigema vloni zaznamenala úspěšný rok. V rámci developmentu rozšířila svou působnost za hranice Prahy a začala podnikat i v regionech, vyšší zisky skupině přinesly i aktivity, které se developerské činnosti přímo netýkají.

"Uplynulý rok byl z pohledu celé historie firmy jeden z nejtěžších. Přesto lze při zpětném ohlédnutí mluvit o roku výjimečně úspěšném. Hospodářský výsledek, množství akvizic i dostatek rozpracovaných projektů je toho důkazem," vysvětluje šéf Trigemy Marcel Soural. Podle něj jsou developeři v Česku ve složitém postavení, a to především kvůli zdlouhavým povolovacím procesům, které zpomalují výstavbu a neumožňují firmám dodávat na trh tolik nových bytů, kolik by si představovali.

Trigema vloni navýšila obrat o 51 procent na téměř 1,2 miliardy korun. Zisk jí pak vzrostl o 45 procent na 182,7 milionu korun. Do ekonomických ukazatelů se podle vedení firmy promítl především doprodej bytů v projektu v Nových Butovicích a následně prodej v nových rezidenčních čtvrtích, které společnost buduje v Horních Měcholupech, Letňanech, Lužinách a následně také v Plzni.

Všechny své projekty přitom Trigema opírá o koncept takzvaného chytrého bydlení. V rámci něj klade důraz na moderní technologie, ekologičnost a nízkou energetickou náročnost bytů. Podle Sourala měly loni významný podíl na výsledku hospodaření celé skupiny také stavební zakázky, ke kterým patřilo zejména zateplení pražského bytového domu v Zelenohorské ulici s 612 byty. Hodnota zakázky činila zhruba 70 milionů korun. Sesterská firma Trigema Building kromě toho zajišťovala rovněž rekonstrukce poboček Komerční banky v Klatovech, Českých Budějovicích a Plzni.

"Do budoucnosti se zaměříme na další posilování ziskovosti našich rezidenčních projektů, které vychází z osvědčeného konceptu chytrého bydlení. Ať již v Praze, nebo dalších větších městech Česka. V oblasti inovací a nových technologií pak mimo jiné ještě více prohloubíme využívání programů 3D projektování," dodává Soural.

Skupina v minulém roce investovala do start-upů v oblasti stavebnictví, realit a cestovního ruchu. Přibližně 50 milionů korun investovala do nové technologie v oblasti zasněžování, díky které je možné pokládat umělý sníh na sjezdovky ve vyšších teplotách. Areál Monínec díky tomu mohl spustit lyžařskou sezonu již 26. října.