Na svém středečním zasedání američtí centrální bankéři v čele s předsedkyní Janet Yellenovou dle předpokladů zvýšili základní úrokovou sazbu o čtvrt procenta. Učinili tak již potřetí za posledních šest měsíců a teprve počtvrté od konce finanční krize, která sužovala americkou a světovou ekonomiku v letech 2007 až 2009.

Nově tak bude centrální banka na mezibankovním trhu držet takzvanou Fed Fund Rate v rozmezí mezi 1 až 1,25 procenta. Prostřednictvím této sazby se FED snaží ovlivňovat dlouhodobější sazby, za které si půjčují podniky a domácnosti. Těm by tak měly zdražit úvěry a půjčky.

Z devíti členů Federal Open Market Committee (FOMC), která o měnové politice rozhoduje, proti rozhodnutí zvýšit sazby hlasoval pouze jeden, a to Neel Kashkari, který chtěl ponechat sazby na dosavadní úrovni.

Zároveň Federal Reserve potvrdil záměr zvýšit v letošním roce sazby ještě jednou, a navíc přestavil svůj plán ohledně rozpouštění aktiv, která naakumuloval v průběhu programu kvantitativního uvolňování.

Jako důvod zvýšení sazeb FED uvedl nadále sílící americký trh práce a pokračující mírný hospodářský růst v USA. Podobný vývoj by měl podle centrální banky pokračovat i v dalších měsících a růst spotřebitelských cen by se měl pohybovat okolo dvou procent, což je inflační cíl Fedu.

V rámci plánu rozpouštění aktiv (státních amerických dluhopisů a hypotečních cenných papírů) FED hodlá v průběhu tohoto roku začít omezovat své portfolio, jehož hodnota je aktuálně 4,2 bilionu dolarů.

Cenné papíry FED v minulosti nakupoval ve snaze snížit úrokové sazby a podpořit hospodářský růst. Reagoval tak na finanční krizi, související s ekonomickou recesí, a následné slabé hospodářské oživení. Program rozpouštění aktiv bude podle FOMC záviset na dalším ekonomickém vývoji.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru