Průměrný obrat tuzemských obchodních center se v loňském roce meziročně zvýšil o 7,7 procenta. Poprvé po pěti letech rostlo i nájemné, a to o 0,5 procenta. Podle výsledků CBRE Shopping Centre Indexu se meziroční návštěvnost obchodních center zvýšila o 3,3 procenta.

"Vynikající výsledky obratů v roce 2016 jsou odrazem přetrvávajícího pozitivního sentimentu na českém trhu, který se v loňském roce odrazil i v lehkém nárůstu nájemného. Prognózy ukazují, že česká ekonomika bude nadále v dobré kondici, proto očekáváme, že velmi dobrých výsledků dosáhnou nákupní centra i v tomto roce," uvedla vedoucí výzkumu společnosti CBRE Klára Bejblová.

Prosinec nadále zůstává nejsilnějším měsícem v návštěvnosti obchodních center a podílí se z 10,5 procenta na celkovém počtu návštěv. Průměrná návštěvnost obchodního centra byla v tomto měsíci 450 000 návštěvníků. Prosinec je však také jediným měsícem, který vykazuje meziroční pokles o 0,8 procenta. Ten byl způsoben omezením prodejní doby ve státní svátky.

Obraty rostly u všech sektorů. Většina sektorů zaznamenala růst ve stejné výši, jako je průměrný obrat indexu, tj. jejich nárůst se pohybuje meziročně mezi sedmi a devíti procenty. "Nejdynamičtějším sektorem byla gastronomie, u které rostly obraty dokonce dvojciferným číslem, a to meziročně o 15,4 procenta," dodala vedoucí obchodu CBRE Katarina Brydone.

V pronájmech maloobchodních jednotek jednoznačně dominuje móda s 37 procenty. Speciální maloobchod pokrývá 15 procent, z toho kategorie zdraví a krása tvoří 40 procent. Třetím největším sektorem je sport s 13 procenty.

CBRE Shopping centre Index zahrnuje 16 regionálních obchodních center v 11 z 13 českých regionů, kromě Prahy. Studie zahrnuje přibližně 420 000 m2 pronajímatelných ploch, zahrnujících téměř 1500 maloobchodníků.

Celková plocha tuzemských nákupních center dosáhla na začátku letošního roku 1,63 milionu m2. Se započítáním supermarketů, hypermarketů a kin, které jsou součástí center, je to 2,51 milionu m2. V Česku je nyní zhruba 120 obchodních center a 180 nákupních parků, vyplývá z údajů poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru