Plzeňský kraj za 820 milionů korun postaví novou krajskou galerii výtvarného umění, pokud na ni ministerstvo kultury dá 480 milionů. Vyplývá to z memoranda, které v pondělí schválili krajští zastupitelé.

Signatářem dokumentu bude ještě město Plzeň, které do projektu vkládá pozemek v centru a infrastrukturu. Ministerstvo podepíše memorandum až poté, co bude mít ve svém rozpočtu peníze.

Zdroje do programu rozvoje regionálních kulturních zařízení se Plzeňský kraj snaží prosadit na ministerstvu financí a na vládě Asociace krajů České republiky. Uvedla to náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová za ODS.

"Ještě nestavíme. Memorandum nám ale otevírá cestu k dalšímu jednání na ministerstvu financí," uvedla po tříhodinové diskusi zastupitelů. "Memorandum je jedním z prvních a zásadních kroků," dodala.

Ekonomický náměstek z ministerstva kultury podle Krejsové předběžně přislíbil Plzeňskému kraji úhradu 60 procent nákladů. Podíl státu by měl činit 480 milionů a být uvolněn ve čtyřech platbách po 120 milionech.

Podle hejtmana Josefa Bernarda za ČSSD přesahuje projekt nové galerie hranice kraje a bylo by chybou možnou státní podporu nevyužít a galerii nepostavit.

"Není jiného kraje, který by měl bohatší sbírky. Výběr návrhu budovy proběhl bez zásahu politiků. A pokud nepřijde 480 milionů korun od státu, tak do toho nedáme další peníze a projekt pozastavujeme," řekl.

Obdobná memoranda dříve uzavřely také Brno a Ostrava na kulturní centrum a knihovnu. V plzeňské galerii by byly stálé expozice. Asi 95 procent z 10 tisíc exponátů v hodnotě přes jednu miliardu korun je nyní v depozitářích, přitom plzeňská galerie vlastní po Národní galerii druhou nejcennější sbírku meziválečné moderny.

Navíc stísněné depozitáře v Masných krámech, původně středověkém objektu bez klimatizace, porušují zákon o ochraně muzejních sbírek a nenaplňují povinnost sbírky prezentovat.

"Jsme s Ostravou jedinou galerií v České republice, která nemá z prostorových důvodů stálou expozici," uvedl ředitel Západočeské galerie Roman Musil.

Novou budovu Západočeské galerie, která by měla stát na parcele bývalého činžovního domu v ulici U Zvonu, kdysi navrhla architektonická kancelář Kuba & Pilař. Porota je v mezinárodní architektonické soutěži po třídenním rozhodování vybrala z 89 návrhů. To se však stalo již v roce 2010.

Železobetonovou knihovnu z pohledového betonu by tvořil tvarově čistý pětihranný minimalistický objekt s několika skleněnými stěnami v přízemí.

Šedá budova s dvěma podzemními a pěti nadzemními patry by byla úmyslně otočena čelem do parku a jádra města. Fasáda budovy má fungovat jako variabilní venkovní displej, v navržených skleněných tvárnicích by po dokončení měly být po celé ploše umístěny energeticky nenáročné LED diody, popsal návrh dříve Designmagazín.cz.