Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek podle očekávání nechala své základní úrokové sazby i program nákupů cenných papírů beze změn, zavřela ale dveře možnosti dalšího snížení sazeb. Na čtvrtečním výjezdním zasedání v Estonsku by banka měla představit nové makroekonomické prognózy a finanční trhy čekají, co řekne šéf ECB Mario Draghi k budoucímu vývoji měnové politiky v eurozóně.

ECB podobně jako na předešlých zasedáních nevyloučila, že v případě potřeby svůj program nákupů dluhopisů ještě posílí. Naproti tomu ale ze svého sdělení odstranila větu, podle níž by mohla dál snížit úrokové sazby. Jde o první drobný krůček v očekávaném ústupu od stimulační politiky, uvedla agentura AP.

ECB tak zatím navzdory růstu inflace a zlepšování ekonomiky měnové unie odmítá začít se zpřísňováním své politiky. Ta má zvednout inflaci směrem ke střednědobé cílové úrovni těsně pod dvěma procenty a podpořit hospodářský růst.

Míra inflace v eurozóně v květnu klesla na 1,4 procenta z dubnových 1,9 procenta. Údaje z minulého týdne tak zatím potvrzují předpoklady ECB, že letošní vzestup inflace je dočasným výkyvem, za kterým stojí téměř výhradně rostoucí ceny ropy.

Ekonomika eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,6 procenta, tedy nejprudším tempem za poslední rok, uvedl v dnešních zpřesněných údajích statistický úřad Eurostat. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny zvýšil o 1,9 procenta.

Loni v prosinci ECB oznámila, že prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně do konce letošního roku. Současně rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) z předchozích 80 miliard. Základní úroková sazba ECB je nyní na nule a depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musí za uložení svých peněz u ECB platit.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.