Návrh šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové, jak vyřešit patovou situaci, v níž se nachází jednání o zadlužení Řecka, nenabízí "důstojné řešení". Řecko své závazky splnilo a věřitelé by se měli zachovat stejně. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásila řecká vládnoucí strana Syriza.

Podle názoru MMF Řecko zkrácení dluhu potřebuje, ale to odmítá Německo. Lagardeová navrhuje dohodu, jejímž prostřednictvím by MMF na finanční pomoci Řecku participoval, jak požaduje Berlín, ale dokud by se neujasnila opatření ke zmírnění řeckého zadlužení, žádnou částku by nevyplatil.

Politický výbor levicové vládnoucí strany Syriza, jehož jednání se v úterý zúčastnil premiér Alexis Tsipras i ministr financí Euklidis Tsakalotos, uvedl, že návrh MMF rozhodnutí jen odsunul a k nalezení důstojného a všeobecně akceptovatelného řešení nepřispívá. Jakákoliv dohoda o dluzích musí splňovat podmínky udržitelnosti podle požadavků Evropské centrální banky (ECB) a usnadnit Řecku návrat na dluhopisový trh. Řecko své závazky vůči věřitelům splnilo a vyzývá je, aby oni udělali totéž, uvádí se podle agentury v prohlášení výboru.

Řecku v červenci vyprší splatnost asi sedmi miliard eur (184 miliard korun) dluhů, které bez uvolnění úvěrů z třetího záchranného programu nebude schopno splatit.

Jednání ministrů financí eurozóny a MMF o Řecku v květnu ztroskotala. Eurozóna nové půjčky Aténám neuvolnila, uznala nicméně, že země udělala v reformách pokrok. Rozdílné názory měly obě strany na budoucí ekonomický růst Řecka a na rozpočtové přebytky.

Skupina ministrů eurozóny v čele s německým ministrem Wolfgangem Schäublem trvá na tom, že rozhodnutí o tom, zda Řecko potřebuje úlevu od dluhů, by mělo padnout, až skončí současný záchranný program, tedy v polovině roku 2018. MMF tvrdí, že je o tom potřeba rozhodnout hned. Ministři požadují, aby MMF na dohodě participoval z důvodu důvěryhodnosti. Právě zmírněním dluhové zátěže Řecka ale MMF svou účast na nejnovějším kole finanční pomoci (ve výši 86 miliard eur) podmínil.

Podle názoru MMF je zmírnění dluhové zátěže, anebo pro tuto chvíli alespoň jeho jasný příslib, nezbytné k obnovení důvěry investorů v Řecko. To je pro zemi, jejíž zadlužení dosahuje 197 procent hrubého domácího produktu, důležité zejména proto, že se v příštím roce hodlá vrátit na světový finanční trh.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru