Polská společnost PKN Orlen se chystá skoncovat se spory v české společnosti Unipetrol, ve které vlastní skoro 63 procent, a zvažuje převzetí podílu druhého největšího akcionáře, se kterým se léta hádá. Uvedl to polský server Puls Biznesu s připomínkou, že 23,7 procenta Unipetrolu patří slovensko-české investiční skupině J&T. Hodnotu Unipetrolu odhadl asi na 50 miliard korun, cenu podílu J&T na více než 11 miliard korun. Jednání by prý mohla začít po středeční valné hromadě Unipetrolu.

"Mezi touto dvojicí to jiskří roky a naposledy spory dosáhly vrcholu. Menšinový akcionář se například dožaduje výplaty větších dividend a kritizuje strategii Unipetrolu," poznamenal server. "Naposledy napětí ještě vzrostlo. Důvodem je loňské převzetí chemické společnosti Spolana, která dříve patřila Anwilu, stoprocentně vlastněnému Orlenem. J&T od počátku transakci kritizuje a mj. tvrdí, že Unipetrol zaplatil za firmu z Neratovic příliš mnoho," dodal s tím, že od středeční valné hromady akcionářů se čeká další boj.

Spekulace v polských médiích ohledně možné konsolidace vlastnictví v Unipetrolu přiměla k reakci zástupce dalších menších akcionářů české petrochemické firmy. Tito spoluvlastníci vystupují nezávisle na zástupcích J&T.

"Velkou otázkou je však za kolik, férová cena nyní činí cca 400 korun za akcii," uvedl na svém Twitterovém účtu Tomáš Hájek, který vlastní blíže neurčený počet akcií Unipetrolu a zastupuje skupinu dalších 103 minoritních akcionářů firmy.

Na pražské burze, kde kvůli technickému výpadku začal obchodní den s několikahodinovým zpožděním, akcie Unipetrolu během odpoledne poskočily o 3,6 procenta na 281 korunu za kus, což stále takřka 40 procent pod požadovanou cenou Tomáše Hájka.

"Ustavičný konflikt vadí šéfům koncernu (Orlen) natolik, že by jej chtěli definitivně uzavřít," tvrdí Puls Biznesu. "Brzy se má rozhodnout o zahájení jednání o odkoupení akcií Unipetrolu od J&T. Podle našeho informátora zatím k tomu nejsou podmínky, protože právě končí stávající vedení, ale zakrátko po valné hromadě by mělo nastat vhodné ovzduší," dodal.

Orlen se k těmto tvrzením nevyjádřil. "Jsme připraveni k nákupu akcií od Orlenu či k odprodeji našich podílů za přiměřenou cenu," ujistil server Pavel Muchna coby představitel J&T.

Server připomněl, že Unipetrol koupil Spolanu za "symbolický" milion eur, zatímco o dekádu dříve byla cena dvacetkrát vyšší. Přesto podle analytika Ondřeje Koňáka byl nákup nevýhodný: zatímco dříve Spolana dosahovala čistého zisku ve výši miliardy korun, v polských rukou se stala ztrátovou.

Orlen tak podle Muchny z J&T zneužívá dominujícího postavení, všichni akcionáři Unipetrolu ponesou ztráty Spolany i náklady potřebných investic do této firmy. Jejich výši analytik Koňák odhadl na čtyři až pět miliard korun.

Výhrady J&T ale mohou mít i rub, upozornil server a s odvoláním na nejmenovaného informátora uvedl, že regionální konkurenti Spolany, česká Spolchemie a slovenský Fortischem, spojení s J&T v posledních letech podnikli drahé investice. Ke stejným se chystá Spolana a tím ohrožuje zisky konkurentů. Případné posílení Spolany by postihlo Spolchemii i J&T.

Muchna i Koňák ale tvrdí, že Spolchemie působí v jiném segmentu trhu a škála výrobků obou firem se překrývá jen minimálně.