Výroba skla v České republice jde nahoru, v posledních letech v průměru asi o pět procent ročně. Objem tržeb už se dostal na úroveň před hospodářskou krizí - kolem 43 miliard korun. Zhruba 80 procent produkce jde na export. Další růst sklářství ale brzdí nedostatek lidí na pracovním trhu.

Podle informací z Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR vyrábělo v polovině loňského roku v zemi sklo 108 firem s více než 20 zaměstnanci, které zaměstnávaly 18 980 lidí. Před ekonomickou krizí v roce 2008 jich v oboru pracovalo přes 24 000 a ještě v roce 2001 zaměstnávala výroba skla v zemi dokonce 32 460 lidí. Tržby byly přitom srovnatelné.

Dominantní jsou výrobci plochého skla, z nichž největší je skupina AGC Flat Glass Czech, která vyrábí skla pro automobily i ploché sklo pro stavebnictví. V Česku zaměstnává 4000 lidí. I ona ale naráží na nedostatek pracovníků. "Stále hledáme nové odborníky pro obslužné činnosti. Vzhledem k situaci na trhu práce je čím dál víc obtížné sehnat a stabilizovat kvalifikované pracovníky do výrob v našich závodech a dceřiných společnostech. Jsme však oproti jiným možná v trochu lepší pozici, protože jsme stále žádaným zaměstnavatelem, což naši situaci mírně zlepšuje," sdělil manažer skupiny v Česku Zdeněk Frelich.

S nedostatkem kvalifikovaných pracovníků se potýkají zejména výrobci užitkového skla. Třeba sklárny Kavalierglass v Sázavě na Benešovsku, které slaví 180 let od svého založení, nemohou kvůli nedostatku pracovníků rozjet některé výroby. Firma od krize zdvojnásobila počet lidí na 1850 a patří k největším v oboru. Potřebovala by ale další. "Zaměstnanost je samozřejmě ovlivněná tím, že je v dnešní době nedostatek pracovníků," řekl majitel firmy Otakar Moťka. Podobně je na tom ale třeba novoborský Crystalex CZ. "Rezignovali jsme už na kvalifikaci, přesto musíme dovážet lidi z regionů, kde je vyšší nezaměstnanost, tady pracovníci nejsou," uvedl ředitel Martin Kubát.

Podle majitele malé sklárny v Harrachově na Semilsku Františka Novosada je nedostatek sklářů hlavně v ruční výrobě. Ze škol nebo úřadu práce nezískala sklárna v posledních letech jediného člověka. "Ti, co zbyli na úřadech práce, nemají zájem pracovat," řekl Novosad. Potřebuje hlavně mladé lidi, kteří se ještě mohou řemeslo naučit, ti ale na trhu práce chybí nebo dávají přednost méně náročné a lépe placené práci v automobilkách. Rád by proto nabídl práci Ukrajincům. "Jsem připravený zaměstnat deset lidí, je to ale na dlouhé lokte, vyřízení trvá několik měsíců," dodal Novosad.